Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Sarcoptes Uyuzu
Yazar: - 05 Mart 2020
1.086
0

Uyuz, köpeklerde görülen en yaygın sorunlardan biridir ve eğer herhangi bir uyuz şüphesi var ise mutlaka veterinere götürülüp tedavi edilmelidir. Sorunun kaynağı, köpeklerin derilerinde yaşayan mikroskobik maytlardır. Uyuzun birden fazla türü vardır. Demodex, Cheyletiella, Otodoctes, Sarcoptes ve Notoedres Uyuzu. Notoedres, kedilerde daha sık görülür. Demodex Uyuzu’na neden olan parazit Demodex Canis parazitidir.

Sarcoptes Uyuzu Nedir?

Sarcoptes Uyuzu, Sarcoptes Scabiei yani uyuz böceği adlı mayttan yayılır. Genellikle belirtiler karın bölgesinde, dirseklerde, kulak içlerinde ve göğüste görülür. Sarcoptes Uyuzu’nun neden olduğu kaşıntı ve rahatsızlık, Demodex Uyuzu ile karşılaştırıldığında çok daha fazladır. Aynı zamanda iyileşmesi de daha zordur. Demodex Canis paraziti köpeklerin derilerinde yaşasa da bu parazitin aksine, Sarcopes Scabiei (Uyuz böceği) normal şartlarda köpeklerin derilerinde yaşamazlar. Fakat bir köpekle doğrudan temas durumunda hastalığın karşı tarafa bulaşma durumu vardır. Başka bir beter durum ise bu hastalığın insanlara da rahatlıkla bulaşabilir olmasıdır. Gerekli önlemler mutlaka alınmalıdır.

Belirtiler Nelerdir?

Uyuzun en temel belirtileri sürekli kaşıntı,  yaralar ya da yara izleri, kepeklenme, deri renginde matlaşma ve tüy dökülmesidir. Fakat bu belirtiler ile birlikte iştah kaybı ve iştah kaybına bağlı olarak hızlı kilo ve kas kaybı da belirtiler arasındadır. Aynı zamanda bu hastalığa ve de tedavisine bağlı olarak şiddetli depresif belirtiler ortaya çıkabilir. Bu yüzden de diğer köpeklerden uzak tutulmalıdır. Olması gerektiği gibi tedavi edilmez ise kabuklanma, kızarıklık ve kötü koku meydana gelir.

Köpeğinizde uyuz olup olmadığını anlayabilmeniz için çok basit bir yöntem vardır. Bunun adı pedal pinna refleks testidir. Bu testi köpeğinizin kulağına ve kulak çevresine dokunup o bölgeleri uyararak uygulayabilirsiniz. Eğer siz bu testi uyguladığınızda köpeğiniz arka ayağıyla dokunduğunuz kulağını kaşımaya başlarsa yüksek ihtimalle uyuz hastalığını gösterir.

Uyuz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi süreci uyuzun türüne ve seviyesine göre değişiklik gösterir. Ağızdan ilaçla, damardan ilaçla ya da lokal olabilir. Tedavi mutlaka sonuna kadar sürdürülmelidir. Süreç aylarca devam edebilir ancak Sarcoptes Uyuzu tedavisi ortalama bir ay sürer.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ