Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Standart Aşı Programı
Yazar: - 05 Mart 2020
479
0

Köpeklerin sağlığı için en önemli uygulamalardan biriside aşı uygulamalarıdır. Aşıların zamanında yaptırılması, hayvanın kaliteli bir yaşam sürmesi ve sağlığı için çok önemlidir. Aşılar belirli haftalarda düzenli olarak ve birbirinden farklı aşılar uygulanır. Aşılar düzenli olarak uygulandığında köpeğin hastalığa yakalanma riski azalır ya da hastalığa yakalandıklarında bu süreci hafif geçirirler. Köpeklerde birbirinden farklı ve farklı etkilere sebep olan birçok hastalık görülebilmektedir. Köpeklerde görülen bu hastalıklardan bazılarını sıralayacak olursak corona virüs enfeksiyonu, distemper, tvt, enterit, lyme kuduz, leptospirosis, enfeksiyöz laryngotracheitis, parainfluenza, enfeksiyöz hepatitis ve parvoviral olarak isimlendirilen hastalıklardır. Bu tür ve bunlardan başka görülen diğer hastalıklara karşı belirli prosedürlerde aşı uygulaması yapılır.  Bu uygulamalar bölgeye bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklara ve hastalık türüne göre değişebilmektedir. Ancak ülkemizde genel olarak uygulanan aşı programı bulunmaktadır.

Köpeklere Uygulanan Aşı Türleri ve Aşı Doz Ayarı

Hastalık türüne göre belli periyotlarda aşı uygulaması yapılmaktadır. Ancak duruma göre aşı uygulamalarında değişiklikler yapılabilmektedir. Aşı türleri sadece hastalık türüne özel ya da karma şeklinde uygulanır. Karma aşı uygulamalarında birçok hastalığa karşı duyarlı aşı bulunmaktadır.  Köpeklere aşı yapılmadan önce mutlaka veteriner hekimin gerekli tahlilleri yapması ve iç parazitin türünü belirlemesi gerekir. İç parazit ile ilgili tedavi yapılıp, köpek iyileştikten sonra aşı programı hazırlanmalıdır. İç parazitlere karşı belli periyotlarda köpeklerin veteriner hekimin kontrolünden geçirilmesi gerekir.  Yavru köpeklerin doğumundan itibaren 5 haftalık olduklarında, bu 5.haftada iç parazitlerin olup olmadığını tespit etmek için veteriner hekime götürülmesi çok önemlidir. Aşılar sayesinde köpeklerin bağışıklık sistemi güçlenerek hastalıklara karşı dirençleri artmaktadır.

Köpeklere Uygulanan Standart Aşı Programı

Ülkemizde veteriner hekimler tarafından genellikle 3 er hafta ara ile ve en az 2 kez yapılmak üzere karma aşı uygulaması yapılır. Genel uygulama olarak distemper ve parvoviral enterit hasatalıklarına karşı aşı yapılır ve bu aşılardan sonra bronchine aşısı, coronavirüs aşısı gibi aşılar yapılabilmektedir. Olası hastalık türüne göre aşı doz ayarı belirlenmektedir. Örneğin kuduz aşısı tek doz olarak yapılmakta iken, mantar aşıları, lyme, bronchine aşısı, corona aşısı, Karma aşısı gibi aşılar ise 2 doz şeklinde uygulanmaktadır. Standart aşı programı ise genel olarak şu şekildedir:

 • Karma Aşısı 7. Haftada,
 • Corona Aşısı 8. Haftada
 • Bronchine Aşısı 9. Haftada
 • Tekrar Karma Aşısı 10. Haftada
 • Tekrar Corona Aşısı 11. Haftada
 • Tekrar Bronchine Aşısı 12. Haftada
 • Kuduz Aşısı 13. Haftada
 • Lyme Aşısı 14. Haftada
 • Mantar Aşısı 15. Haftada
 • Tekrar Lyme Aşısı 17. Haftada
 • Tekrar Mantar Aşısı 18. Haftada uygulanarak aşı programı tamamlanır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ