Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Su Tüketimi
Yazar: - 21 Aralık 2022
290
0

Vücut ağırlığı, yaş ve cins gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösteren köpeklerde su tüketimi, köpek sahiplerinin ilgilendiği başlıca konular arasında yer alır.

Su tüketimi insan sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken bir alışkanlıktır. Benzer şekilde insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da su tüketimi, vücut gelişimlerinin sağlıklı olması açısından büyük önem arz eder. Özellikle köpek sahiplerine tüylü dostlarının günlük su tüketim miktarını kontrol etmelerini önermekteyiz. Aksi takdirde vücudun alması gereken sıvı miktarını almaması, köpeğinizin dehidrasyon problemi yaşamasına neden olabilir. Peki köpekler günde ne kadar su içmeli, köpeklerde görülen aşırı su tüketimi ve dehidrasyon nedir, detayları ile birlikte şöyle açıklayabiliriz.

Köpekler Günde Ne Kadar Su İçmeli?

Vücutlarının üçte ikisi sudan oluşan köpeklerin normal şartlarda alması gereken günlük su miktarı 2-2,5 litre aralığındadır. Fakat tüm köpeklerde günlük alması gereken sıvı miktarı için net bir rakam verilemez. Yukarıda bahsedildiği gibi köpeklerin gün içinde tüketmesi gereken su miktarı onların; yaşına, kilosuna ve cinsine göre değişiklik gösterir.

Peki, köpeklere günde kaç kere su verilir? Aslına bakılacak olursa bu soruya net bir cevap vermek için içinde bulunduğunuz mevsimin de önemli bir payı bulunur. Hava sıcaklıklarının yüksek olduğu yaz döneminde, köpeklerin günlük tüketmesi gereken su miktarının normal şartlardan biraz daha fazla olması gerekir. Çünkü sıcak hava koşullarından dolayı köpekler sürekli terleyerek gün içinde ter yolu ile kaybettikleri sıvıyı geri alma ihtiyacı hisseder.

Köpeğinizin su kabını gün içinde düzenli olarak takip etmeli, bittikçe tazelemelisiniz. Böylece sevimli dostunuzun günlük su tüketiminin kontrolünü sağlayabilir, dehidrasyon problemi yaşamasının önüne geçebilirsiniz.

Köpeklerde Su Tüketiminin Önemi

Köpekler her bir kilo başına 40 – 50 ml su tüketmesi gerekir. Fakat yalnızca kilosuna göre bu hesaplamayı yapmamalı, cinsini, yaşını ve genel sağlık durumu gibi önemli faktörleri de bu hesaplamaya dahil etmelisiniz.

Köpeklerin ve diğer canlıların su tüketmesi, vücutlarının kimyasal işleyişinin sorunsuz bir şekilde sürdürülmesini sağlar. Vücudun böbreklerden ciğerlere kadar tüm organlarında hayati bir öneme sahip olan su, kandaki oksijeni hücrelere taşıma görevini yerine getirir. Böylece köpeğinizin günlük tüketmesi gereken su miktarına dikkat etmeniz halinde onun tüm organlarının sorunsuz bir şekilde işlemesini ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olur.

Köpeklerde Dehidrasyon Nedir?

Su tüketme ihtiyacında ortaya çıkan artışın bir nedeni olan köpeklerde dehidrasyon, köpeğin susuz kalması durumu olarak tanımlanabilir. Dehidrasyon köpeklerin sağlık durumunu tehdit eden riskli bir rahatsızlıktır.

Köpeklerde ortaya çıkan dehidrasyon, yalnızca sıvı tüketiminin yetersizliğinden kaynaklanmamakla birlikte ishal ve kusma gibi problemlerin neticesinde vücutta oluşan sıvı kaybına bağlı olarak da gelişebilir.

Dehidrasyon köpeklerde öncelikli olarak cildin elastikiyetini kaybetmesi şeklinde anlaşılır. Dehidrasyon belirtileri gösteren köpeğinizi veterinere götürmeden önce omuz kısmındaki deriyi hafif bir şekilde yukarı doğru çekmeyi deneyebilirsiniz. Köpeğinizin omuz kısmındaki deriyi yukarı doğru çektiğinizde eski haline dönmesi biraz uzun sürüyorsa, bu durum köpeğinizde dehidrasyon olduğunu gösterir niteliktedir.

Köpeklerin Susuz Kaldığı Nasıl Anlaşılır?

Peki, köpeğin susuz olduğu nasıl anlaşılır? Köpeğinizin vücudunun susuz kaldığını ve su tüketmeye ihtiyacı olduğunu anlamanız için takip etmeniz gereken dehidrasyon belirtileri şunlardır:

  • Ağız kuruluğu
  • İştahsızlık
  • Hızlı bir şekilde nefes alıp verme
  • Gözlerin ve burnun kuru olması
  • Kalp atışının hızlanması
  • Hareketsizlik
  • Genel mutsuzluk hali

Dehidrasyon kadar köpeklerin çok su içmesi de kontrol edilmesi gereken bir problemdir. Köpeklerde ortaya çıkan aşırı su tüketimi ise, dehidrasyona bağlı olarak gelişebileceği gibi böbrek – karaciğer hastalıkları, diyabet, enfeksiyon ve ishal gibi hastalıkların habercisi de sayılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ