Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Tasma Kullanımının Önemi
Yazar: - 26 Mart 2022
379
0

Köpeklerde tasma kullanımının önemi özellikle kendini savunamayan ya da yabancılardan hoşlanmayan köpekler için oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Köpeklerin dışarı çıkması onların daha mutlu ve huzurlu yaşaması için gereklidir. Bunun yanında hayati ihtiyaçlarını karşılamak için de köpeklerin düzenli olarak dışarı çıkarılması lazım. Özellikle eğitimi olmayan köpeklerin tasmasız bir şekilde dışarı çıkartmamak önemli bir konudur.

Köpekler Neden Tasma Kullanmalıdır?

Köpeklerde tasma kullanımının önemi dışarı çıkmak için olmasının yanında hayati bir açıdan önemli olmasının yanında aynı zamanda sağlıklı olmaları için de gereklidir. Özellikle uzmanlar yoğun köpeklerin daha mutlu köpekler olduklarını vurgular. Fakat sürekli ev içerisinde duran ve enerjisini atamayan köpekler hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan oldukça kötü etkilenir. Köpeklerin pek çok türü enerjik, hareketli ve oyun oynamayı sever. Ev içerisinde alan kısıtlı olduğu için ya da evdeki eşyalara zarar vermemek için oyun oynanmasına izin verilmediği zaman mutsuz olurlar. 

Bununla birlikte sürekli olarak evde olan ve hareket etmeyen köpekler hareketsizlik yüzünden kalp hastalığı, obezite gibi hastalıklarla karşılaşabilir. Aynı zamanda mental açıdan da rahatsızlıklar görülebilmektedir. Köpeğin yürüyüş yapması, tuvalet ihtiyacını karşılaması ve oyun oynayabilmesi için dışarı çıkıp vakit geçirmesi gerekir. Fakat tasma olmadığı zaman diğer köpeklerle kavga edebilir. Aynı zamanda kuş, kedi gibi farklı hayvanların peşinden koşarak sahibini kaybedebilir. Yolda tasmasız bir şekilde yürüyüş yapan bir köpek farkında olmadan bir arabanın önüne atlayabilir. Ya da hoşlanmadığı yabancı bir insanı görünce ona saldırabilir. Bu nedenle köpeğin küçük yaşından itibaren tasmaya alıştırılması ve olası kötü durumların önüne geçilmiş olması çok önem taşır.

Köpeklerde Doğru Tasma Seçmenin Önemi

Köpeklerde tasma kullanımının önemi ne kadar değerliyse, tasmanın köpeğe uygun olması da o kadar önemlidir. Bir köpek tasmasını sevmezse eğer dışarı çıkarken sürekli tasmadan kurtulmaya çalışır ya da tasma yüzünden sahibini oradan oraya çekiştirebilir. Tasma seçimi köpeğin vücut yapısı, genel davranışları ve eğitimine göre seçilmelidir. Güçlü ve iri yapılı köpekler için sadece boyun tasması genelde yetersiz kalır. Bu nedenle büyük ve iri köpeklere göğüs tasması da gerekmektedir. Sürekli hareket eden ve zıplamayı seven köpeklerde göğüs tasması dikkatli seçilmelidir. 

Eğer ihmal edilirse zıpladıkları zaman boyun kısımları zarar görebilir. Genelde sakin tavırlar sergileyen ve çok iri olmayan köpeklere yalnıza boyun tasması yeterli olacaktır. Eğitimli köpeklerde de boyun tasması yeterlidir. Bazı tasmalar zincirli ya da dikenli tasarlanır. Bu tür tasmaları tercih eden kişiler doğru seçim yapmalıdır ki köpeğin cildine zarar vermesin. Estetik amaç dışında köpeğin sağlığı için doğru tasma gereklidir. Aynı zamanda tasmaların çok ağır olmamasına dikkat edilmelidir. Ağır tasmalar köpeğin boyun bölgesine zarar verebilir. Hatta ağır tasmayla yanlış bir hareket yapıldığı zaman kalıcı hasara da neden olabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ