Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Topallamaya Neden Olan Faktörler
Yazar: - 25 Kasım 2020
804
0

Köpeklerde topallama hareket sistemi sağlığı ile ilgili en çok karşılaştığımız sorun veya semptomdur. Bu semptomun altında yatan birçok farklı sebep vardır ki hareket sisteminde sorunların büyük kısmı ilk olarak topallama ile kendisini gösterir. Bazen topallama çok hafif ve neredeyse fark edilmeyecek seviyede olurken, bazen yürüme fonksiyonunu bile engellemektedir. Sizlere köpeklerdeki topallamaya sebep olan önemli faktörlerden kısaca bahsedeceğiz.

Köpeklerde Topallama Nedenleri

Pati Yaralanmaları

Dışarıda bakılan köpekler zaten sürekli olarak dış ortam ile bağlantı içerisindedir. Evde bakılanlar ise genellikle günde birkaç kez dışarıya çıkarılmaktadır. Tabi ki dış ortamda her çeşit kesici, delici veya yaralayıcı etken bulunabilir. Köpeğinizin patisi bu tarz bir ürün ile yaralandığında çoğunlukla hafif bir topallama görülecektir. Bazen kanama gibi başka belirtilerde olurken, bazen küçük bir çizik topallamaya sebebiyet verir.

Yumuşak Doku Hasarları

Ayak ve bacaklar kemik, kas, lifler, eklemler gibi çeşitli dokular ile ortak hareket eder. Bu dokulardan her birisinin ayrı bir görevi ve önemi vardır. Çeşitli nedenler ile özellikle travmalar sonucunda kas, lif gibi yumuşak dokularda tahribatlar oluşabilir. Bunun sonucunda topallama görülebilecek belirtiler arasındadır. Tendon yırtılması, lif kopmaları, eklem iltihapları aslında yumuşak doku hasarları içerisinde sayılabilir ve topallamaya sebebiyet verebilir.

Yabancı Cisimler

Özellikle ot ve dikenlerin bol bulunduğu ve bol olduğu dönemlerde ve yerlerde köpeklerdeki topallamanın önemli nedenleri arasında yer alır. Pati çevresine ve tırnak arasına kaçan ortalar köpeğinize rahatsızlık verecek ve topallamasına neden olacaktır. Bazen deri içerisine batan bu tarz ot ve dikenler enfeksiyonlara ve apselere de neden olabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eklem Çıkıkları

Çıkıklar genellikle yüksek bir yerden düşme veya atlama sonucunda ortaya çıkar. Eklemlerde meydana gelen çıkıklarda neredeyse daima topallama görülür. Çıkığın bulunduğu ekstremite de bu topallama ciddi anlamda fark edilir. Çıkık oluşan ekleme göre topallama çeşitli seviyelerde olabilmektedir. Böyle bir durumda hiç vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurmak gerekmektedir.

Kırık ve Çatlaklar

Ekstremite kemiklerinde travmalar neticesinde meydana gelen kırık ve çatlaklarda farklı belirtiler görülür. Fakat ortak belirtiler her zaman aynıdır ve topallama bu ortak belirtilerden birisidir. Köpeğiniz artık ayağını yere basamayacak şekilde topallıyorsa muhtemelen bunun nedeni kırık veya çatlaktır. Böyle bir durumda acil olarak müdahale edilmesi gerekir.

Diğer Nedenler

Yukarıda bahsettiğimiz nedenler dışında birçok farklı nedenden dolayı topallama görülebilmektedir. Doğmasal anomaliler, sinir sistemi sorunları, kemik tümörleri, kemik erimesi, kireçlenme, beslenme bozuklukları, vitamin eksiklikleri bu nedenler arasında sayılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ