Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Tümör Çeşitleri, İnsana Bulaşır mı?
Yazar: - 05 Mart 2020
1.559
0

Köpeklerde kanser ne yazık ki giderek artan bir şekilde görülüyor. Bütün canlı hücrelere kanser bulaşabilir ve kanser hızlı yayılabilen ve bütün hücreleri ele geçirmek için ilerleyen bir hastalıktır. Ama canlı olmayan, yenilenen, kesip atılan ya da çıkan hücrelere, yani dişlere, kıllara ya da tırnaklara kanser bulaşmaz. Vücudumuz her gün değişir ve hücreler ikiye bölünür. Hücre bölünmesi sırasında oluşan bir hata da kansere neden olabilir. Bölünme hızı daha fazla olan hücrelerin de kansere yakalanma riski çok daha yüksektir. Köpeklerde kanser de erken teşhis edilebilir. Bunun için MRI yöntemi kullanılır ve erken teşhis edilen bir kanserin iyileşme şansı daha yüksektir.

Köpekler Neden Kanser Olur?

Köpeklerde kanser oranının artmasının nedeni evrimseldir. Köpekler ilk evcilleştirilen hayvanlar olduğu için yaşamları büyük bir evrim geçirmiştir. Doğada yalnız yaşarken zamanla insanlarla birlikte yaşamaya ve hatta küçük apartman dairelerine kapanmak zorunda kalmışlardır. Aşırı derecede yeme, zararlı ve çok şekerli mamalar, hareketsizlik gibi nedenler kanserin en önemli nedenleri arasındadır. Eğer köpeğiniz aşırı derecede halsiz ve iştahsızsa kansere yakalanmış olabilir. Genel olarak köpeğin herhangi bir yerinde şişlik varsa, bu şişlik büyüse de büyümese de kanser olabilir. Köpeğiniz birden bire topallamaya başlamışsa da kemik kanserine yakalanmış olabilir. Yemek yemede zorlanıyorsa ağız içinde bir tümörü olabilir. Yanı şekilde yara ve bereler, durduk yerde başlayan kanamalar, kusma, aşırı zayıflama ya da aşırı kilo alma da kanser belirtisi olarak değerlendirilebilir. Genel olarak ne kadar erken teşhis edilse de böyle bir belirti olmadan veterinere gidilmediği için köpeklerdeki kanserler hep geç teşhis edilir. Geç teşhis edilmesi de artık hastalığın başka bir bünyede de yaşayabileceği yani bulaşabileceği anlamına gelir.

Köpeklerden Kanser Bulaşır mı?

Köpekler arasında bulaşıcı olan hastalıklar vardır. Bunlardan birisi de kanserdir. yaralı ya da kanayan derinin birbirine teması, sıvı geçişi ve yalama, cinsel ilişki gibi yollarla köpekler birbirine kanzer bulaştırabilir. Ama bu hastalığın insanlara bulaştığı henüz görülmemiştir. Köpeklerden insanlara bulaşabilecek olan pek çok hastalık vardır ama kanser bunlardan birisi değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ