Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır?
Yazar: - 05 Mart 2020
609
0

Köpeklerde tuvalet eğitimi tamamen sabır, saygı ve anlayış ile başlaması gereken ve bu şekilde devam etmesi zorunlu olan bir süreçtir. Köpeklerin kedilere göre tuvalet eğitimi alma süreci biraz daha zor, uzun ve meşakkatlidir. Bu nedenle çoğu insan köpek sahiplenmekten çekinmektedir. Kedilerin doğal yapısından dolayı tuvalet eğitimi çok daha kolaydır ancak kediler diğer hiçbir konuda kolay bir şekilde eğitilemezler. Köpekler ise insan sahiplerinin sözünü dinlemeye ve onun kurallarına uymaya daha yatkındır. Bu nedenle köpek sahiplenen kişiler, sahiplendikleri köpeğe uygun yollarla tuvalet eğitimi verdiği takdirde başarılı olacaktır.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi için Belli Bir Yaş Sınırı Var mıdır?

Aslında her köpek uzun ya da kısa vadede tuvalet eğitimi alabilmektedir. Bu eğitim süreci, köpeğin cinsine bağlı olmakla beraber köpek sahiplerinin köpeğe yaklaşımı ile de doğrudan alakalıdır. Yavru köpeklere tuvalet eğitimi vermek elbette çok daha kolaydır. Ancak yetişkin köpekler de doğru şekilde eğitildiklerinde bu eğitimi rahatlıkla alacaklardır.

Köpeklere tuvalet eğitimi verilirken, şiddet uygulamak bilinenin aksine ters tepkiler doğurabilmektedir. Şiddetten ziyade daha ılımlı yaklaşımlar köpeğin sahibine daha kolay alışabilmesini ve daha kolay uyum göstermesini sağlayacaktır.

Köpeklere tuvalet eğitimi verilirken sahiplerinin unutmaması gereken esas konulardan biri köpeklerin renkleri algılayamamasıdır. Yani köpekler şekil üzerine eğitilirler. Köpeklere kırmızı bir tuvalet alanı göstermek, pek etkili bir yöntem değildir. Onlar daha çok alanın yuvarlak kare dikdörtgen gibi şekilsel özelliklerini görüp kafasında oluşturmaktadır. Yani sahibi köpeğine kare bir tuvalet alanı gösterdiğinde, köpek o kare şekli tuvalet olarak kafasında kodlar ve evdeki diğer kare alanları da tuvalet olarak görebilir. Böyle durumlar ile karşılaşmamak için şekil olarak evde diğer eşyalardan farklı bir şekle sahip tuvalet alanı belirlenmelidir.

Sprey Yardımı İle Tuvalet Eğitimi Mümkün müdür?

Köpeklerin tuvalet eğitimini kolaylaştırmak için bazı firmalar tarafından tuvalet eğitim spreyleri üretilmiştir. Bu sprey yardımı ile köpeklerin koku duyusuna hitap edilir ve spreyin kokusu köpeğin oranın tuvalet olduğunu anlamasını sağlar. Köpek sahipleri tarafından pek tercih edilmese de, uzun uğraşlar sonucu hala tuvalet eğitimini alamamış köpekler üzerinde kullanmak mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ