Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Tüy Bakımı
Yazar: - 01 Ekim 2019
9.045
0

Tüy bakımı temelleri arasında fırçalama, banyo yapma, düzenli denetimler ve sağlıklı bir diyet sayılabilir.

Köpeğinizin cildinin ve tüyünün sağlığına katkıda bulunan birçok faktör vardır. Bazı cinslerde özel ihtiyaçlar doğuştan var olduğundan, evcil hayvanınızın tüy bakım ihtiyaçlarını araştırmak işe yarayacaktır. Örneğin, bazı köpeklerde “çift tüy” vardır; bir dış veya koruyucu tüy ile bir alt tüy. Bilgi sahibi olmayan bir evcil hayvan ebeveyni, bunu bilmediğinden ihmal edebilir ve bu canlı dostunuzu rahatsız edebilir. Köpeğinizin ihtiyaçlarını tanıyarak ve sizler için hazırladığımız temel bakım rehberini inceleyerek tüy problemlerini en aza indirebilirsiniz.

Dikkatlice Gözden Geçirmek

Köpeğiniz dışarıda kaldıktan sonra, tüylerini kontrol edin. Pire, keneler ve diğer parazitler sıcak havalarda daha yaygındır.

Ayrıca kepek olup olmadığını da kontrol edin. Köpeklerde kepek insanınkine çok benzer. Köpeğinizde agresif davranışlar varsa, veteriner bakımı gerektiren parazitler ve cilt enfeksiyonlarından kaynaklanabilir.

Düzenli Olarak Fırçalamak

Köpeğinizin tüyünü fırçalamak ölü tüyleri giderir. Dökülen ve çıkartılmayan tüyler, ağrılı olabilen keçeleşmeye neden olabilir. Bu durum ciddi durumlarda kalbi etkiler.

Tüylerin topaklanması köpekler için rahatsız edicidir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, evcil hayvanınızın üzerindeki rahatsızlığı en aza indirmeyi bilen profesyonel bir bakıcıya bırakın.

Fırçalama aynı zamanda cildi canlandırmaya ve tüylerin içinde doğal yağları dağıtmaya yardımcı olur.

Köpeğinizin saç tipine uygun fırçaları ve tarakları kullanmak çok önemlidir. Kısa tüylü köpekler için uygun olan fırçalar ve taraklar, orta ve uzun tüyler için uygun olmayabilir.

Köpeğin Yıkanması

Köpeğinizin cildi çok hassastır ve özel cilt bakım ürünleri gerektirir. Tüy yağları koruyucu olduğundan, bu yağların tamamen alındığı noktaya kadar fırçalamayın.

Düzgün bir şampuan, birçok sağlık probleminden kurtulmaya yardımcı olur ve köpeğinizin etrafta daha keyifle dolaşmasını sağlar.

Banyodan önce yapılan tımar, tüyleri ve şampuanı cilde hapseden, tahrişe neden olabilecek topaklanmaları önler.

Köpeğin Beslenmesi

Sağlıklı bir tüy ve cilt içten dışa doğru başlar. Köpeğinize protein, vitamin, mineral ve yağ asitleri içeren bir diyet verilmesi önemlidir.

Cilt besleyici takviyelerle formüle edilmiş takviyeler ve tedaviler, köpeğinizi ödüllendirmek ve aynı zamanda tüyüne dikkat etmek için harika bir yoldur.

Köpeğinizin görünüşü, uygun bir bakım uygulandığının tek kanıtı değildir. Düzenli bakım, köpeğinizin genel sağlık ve huzurunda aktif rol oynayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ