Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Tüy Dökülmesinin En Önemli 5 Sebebi
Yazar: - 05 Mart 2020
529
0

Sevimli dostumuz köpekler hepimiz için çok önemli elbette. Ama onların da çevresel, beslenme vb. gibi sorunları olabiliyor. Bunlardan bir tanesi de aşırı tüy dökmeleridir. Tüy dökmeleri tabii ki normal ama aşırı tüy dökmeleri sağlıksal anlamda  ipucu veriyor olabilir. Kopeklerde tüy dökülmesi önemsiz gibi görünse de çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ciddi bir durum olduğundan önemsenmesi gereklidir. Önemsenmeyip gerekli tedbir alınmazsa ortaya çıkan rahatsızlık daha da artacağından acil tedbir almak gerekebilir. Bu nedenle köpeklerde tüy dökülmesi meydana geldiğinde veteriner kontrolünden geçirmek gerekebiliyor. Köpeklerde tüy dökülmesinin birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden en önemli 5 tanesine bakacak olursak şu şekilde sıralayabiliriz:

Parazit

Köpeklerde dış parazitlerden dolayı (kene, pire, uyuz gibi) aşırı kaşınmalar olabilir. Bu da tüy dökülmesine yol açar. Dış parazitlerin yoğun olduğu kulak arkası gibi yerlerdeki dökülmeler yüksek olasılıkla parazitlerden kaynaklanıyor. Bu yüzden köpeklerin bakımları iyi yapılmalı parazit fark edildiği anda ise hemen veterinere götürülmelidir.

Yetersiz Beslenme

Köpeklerde yaşanan birçok sorunun beslenmeyle ilişkisi vardır. Köpeklerin yetersiz beslenmesi de yanlış beslenmesi de tüy dökmelerine sebebiyet verebiliyor. Bu yüzden beslenmelerine oldukça önem verilmeli, hayvansal ve bitkisel proteinleri dengeli bir şekilde verilmelidir.

Cilt Hastalıkları

Köpeklerde çeşitli cilt hastalıkları görülebiliyor. Bu cilt rahatsızlıkları da tüy dökmelerine neden olabiliyor. Bu yüzden köpeklerin sık sık kontrol edilmesi ve veterinere sıklıkla götürülmesi önemlidir.

Alerjik Reaksiyonlar

Alerjik reaksiyonlar köpeklerde sürekli görülen rahatsızlıklardandır. Bu alerjik reaksiyonlar da köpeklerin sıklıkla kaşınmasına ve buna bağlı olarak da tüy dökmesine neden olabiliyor.

Stres

Köpeklerin duygusal ve çevresel faktörlerden fazlaca etkilendiği aşikârdır. Bu yapıları nedeniyle strese girmeleri de hayli kaçınılmaz oluyor. Fiziksel ve biyolojik anlamda köpekte herhangi bir tüy dökülmesine sebep olabilecek durum yoksa tüy dökülmesinin nedeni stres olabilir.

Yukarıdaki nedenlerin haricinde ise; viral enfeksiyonlar, sık yıkama, yanlış sabunlar kullanma, yanlış şampuanlar kullanma da köpekler üzerinde tüy dökmeye sebep olabiliyor. Bu bütün sebeplerin dışında ise mevsimsel geçişlerde dökülme normal kabul edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ