Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Tüy Tarama
Yazar: - 25 Nisan 2021
656
0

Tüy bakımı kedilerde olduğu gibi köpeklerde de özenle yapılmalıdır. Bu bakım sürecinde tarama ve fırçalama önemli olmakla beraber köpeğinizin genel sağlığını doğrudan etkiler. Belirli dönemlerde yaşanabilecek tüy dökülmelerine karşı da köpeğinizin tüylerini düzenli olarak taramalısınız. Ancak köpek sahiplenmek isteyenler hangi bölgenin nasıl fırçalanacağına dair bilgileri de merak etmektedir. Bu yazımız tam da bu sorunun yanıtlarını öğrenmek isteyen hayvanseverler için hazırlanmıştır.

Köpeklerde Fırçalama ve Tarama Nasıl Yapılır?

Köpeklerde fırçalama ve tarama yapmadan önce ince uçlu ve plastik taraklar, ince telli fırçalar ve furminatör kullanılabileceğini unutmayın. Bu fırçaların her birinin farklı özellikleri bulunmakla beraber köpeğinizin farklı bölgelerinde kullanıma uygun olarak üretilmiştir. Tüy fırçalamaya başlarken önce geriye doğru daha sonra tüy yapısına doğru fırçalama yapılmalıdır. Bu sayede ölü teller dökülür ve köpeğinizin cildi hava alır. Ancak kıvırcık tüylü bir köpeğiniz varsa geriye doğru taramaya başvurulmamalı ve furminatör ile sık telli taraklardan kaçınılmalıdır.

Köpeklerde Kuyruk Taranması

Kısa ya da uzun tüylü fark etmeksizin köpeğinizin kuyruğu düzenli olarak taranmalıdır. Aslında kuyruk hassas bir bölge olmadığından furminatör veya sık telli fırçalardan faydalanmanız yeterlidir.

Bacak Taranması

Kolay fırçalayabileceğiniz bacaklar için tarağın çok bastırılmaması önemlidir. Bu yüzden nazik hareketlerle her bacağın ayrı ayrı fırçalanması gerekir.

Sırt Bölgesinde Tarama

Köpeğinizin en kolay fırçalayabileceğiniz bölgesi sırt kısmıdır. Yine nazik hareketlerle sırt bölgesini tarayarak ölü tüylerden kurtulabilirsiniz.

Karın ve Göbek Bölgesinde Tarama

Köpeğinizin karın bölgesini kolayca fırçalamak için sakince yan yatırmalı ve taramaya başlamalısınız. Baş bölgesi kadar hassas olan karın bölgesine sert davranmamanızı öneriyoruz. Tarağı kısa kısa gezdirirken çıplak cilt yüzeyine değmemesine dikkat etmeniz gerekir. 

Boyun Bölgesinde Tarama

Köpeğinizin boyun bölgesini tararken dikkat etmenizde yarar var. Çünkü bu bölgedeki tüyler kısa sürede topaklanabilir. Haliyle önce seyrek aralıklı bir taraktan faydalanmalı ve tüyler açıldıkça normal bir fırçaya geçmelisiniz.

Baş Bölgesinde Fırçalama

Köpeklerin baş kısmını tararken dikkatli olmanız gerekiyor. Aynı durum yüz bölgesi için de geçerlidir. Kulak tüyü uzun olan köpeklerde de hassas davranmanızı öneriyoruz. Tarama sırasında parmağınızı veya elinizi gözleri kapatmak için kullanabilir ve bu sayede olası kazaların önüne geçebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ