Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde TVT Hastalığının Teşhis ve Tedavisi Nedir?
Yazar: - 05 Mart 2020
1.934
0

Transmissible veneral tümör veya kısacası TVT hastalığı, köpeklerde yaygın olarak görülen bir tümör türüdür. Bu hastalık erkek köpeklerde cinsel yolla veya direkt temas yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Bu tümörün en riskli yanı temas yoluyla bulaşmasıdır. Çiftleşme sırasında erkek köpekten dişi köpeğe veya dişi köpekten erkek köpeğe bulaşabilir. Özellikle bu tümör genital organlara yerleşmektedir. İlk zamanlarda küçük olan tümör zamanla büyümektedir.

Bu tümör dişi köpeklerde vajina etrafında, erkek köpeklerde penis çevresinde karnabahar şeklinde bir tümör olarak görülür. Ayrıca bu hastalığın belirtisi olarak idrarda kan görülebilir. Bunun yanında TVT hastalığı temas yoluyla veya yalama ile bulaştığı için yüzde ve burun etrafında da görülebilir. TVT hastalığı genellikle görünümüyle fark edilse de, kesin tanı için patoloji laboratuvarına numune göndermek gerekmektedir. Numune sonucuna göre hareket etmek daha yararlı olmaktadır. Tedavi olarak kemoterapi, radyoterapi, cerrahi yöntemler ve pasif immünite yöntemi kullanılmaktadır.

TVT Hastalığı Nasıl Önlenir?

Bu tümörler diğer tümörlerden farklı olarak dokulara yayılarak ilerlemektedir. Bir köpeğin diğer bir köpeğe teması ile bu tümörün geçmesine neden olur. Bu tümör hızla yayıldığı gibi tedaviye de en iyi şekilde cevap vermektedir. TVT’yi önlemek için, öncelikle köpek sahiplerinin bazı önlemleri alması gerekmektedir. Bu önlemler arasında en kalıcı çözüm köpeğinizi kısırlaştırmak olacaktır. Köpeğinizi 8 ay veya 12 ay arasında kısırlaştırmanız gerekmektedir. Kısırlaştırma işlemi ile köpeğinizin bu hastalık kapma olasılığı azalır. TVT tümörü, kendisini kanayan kırmızı bir yara ile gösterir.

Bu durum ile karşılaştığınızda köpeğinizi hemen bir veteriner hekime götürmelisiniz. Ayrıca köpeğinizin bu tür hastalıkları kapmaması için düzenli olarak veteriner kontrolüne götürüp gerekli önlemleri almakta fayda vardır. Bunların yanında köpeğin hijyeni konusunda titiz davranmak gerekmektedir. Bu tümör ülkemizde ve diğer birçok ülkede köpeklerde görülen bir hastalıktır. Özellikle ılıman bölgelerde daha fazla görülmektedir. Ayrıca hayvanların başıboş olduğu yerlerde de çok sık rastlanmaktadır. Köpeğinizin sağlığı için bazı önlemlerin önceden alınıp gerekli tedavilerin uygulanması köpeğin sağlığı için yararlı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ