Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerde Zehirlenmeler
Yazar: - 05 Mart 2020
575
0

Köpeklerde zehirlenme ne yazık ki sık rastlanılan bir durum. Bu yüzden son derece dikkatli olunması gereken bir konudur. Özellikle su kaynaklarının kenarına bilinçsizce atılan tarım ilaçlarının suya karışması ve köpeklerin de bu suyu içmesi zehirlenmelere neden olabiliyor. Bu durumu önlemek amacıyla köpeklerin içme suyu taşınmalı ve mümkün olduğunca dışarıdaki kontrolsüz sulardan içirilmemelidir. Genelde zehirlenen köpekleri kusturmak gerekiyor. Ancak bu her zaman geçerli bir durum değildir. Bazı durumlarda köpeği kusturmak çok tehlikelidir. Bu durumları şöyle sıralayabiliriz:

  • Petrol türevleri yutuldugunda
  • Trankilizan ilaçlar yutulduğunda ki kusmaya engel olurlar.
  • Sivri veya keskin cisimler yutulduğunda (yemek borusu veya mide tahribatı yapar)
  • Asit, solvent, alkali gibi maddeler yutulduğunda
  • Ciddi depresyon veya koma durumlarında
  • Zehirli madde yutulduktan 2 saat veya daha fazla zaman geçtiğinde (zehir emilmiş olur.)

Böyle durumlarda alternatif bir tedavi uygulanmalıdır.

Kusturmak İçin Çözümler

Dil köküne yarım ila 1 yemek kaşığı tuz koyun veya aynı miktarda su içirin. 1 yemek kaşığı hardal yedirin. İpeka şurubu 1 tatlı kaşığı içirin (5 kglık bir köpek için). %3luk hidrojen peroksit / oksijenli su içirin. (1-3 tatlı kaşığı ve her 10 dakikada bir 3 kere tekrarlayın). Zehrin emilimini önlemek veya zaman kazanmak adına geciktirmek için:

  • Aktif kömür ve su karışımı (1gr kömür + 4cc su) 1 kg.lık köpek için 1 tatlı kaşığı
  • 30 dk sonra 4.5 kg.lık bir köpek için 1 tatlı kaşığı sodyum sülfat veya 2.5 kg bir köpek için 1 tatlı kaşığı magnezyum hidroksit verin.

Eğer yukarıdakiler yoksa yumurta akı, süt ve bitkisel yağ içirin. Ilık suyla lavman yapın. Zehirli madde köpeğin derisine nüfuz etmişse ılık su ve sabunla yıkayın veya banyo yaptırın. Deriye temasta deriye zarar vermese bile yıkanıp temizlenmesi gerekir. Çünkü köpek zehri yalayabilir.

Zehirlenen Köpek Nasıl Kurtarılır?

Sinirsel belirtiler ortaya çıktığında acilen veterinere götürün. Kusmuktan bir parça veya varsa zehrin orijinal kutusunu beraberinde götürün. İlk yardım uygulamakta ise asla gecikmeyin.

Genel belirtiler şu şekildedir: Vücuda zarar veren herhangi bir şey zehirdir. Köpekler genel manada meraklı olduklarından dolayı zehirli bitkilerle bir araya gelmeleri de çok olasıdır. Köpeklerin ne yediği bilinmediği takdirde neden zehirlendiklerini de anlamak zor olacaktır. Herhangi bir anormal durumda acil olarak veterinere gitmeniz tavsiye edilmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ