Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklere Ev Yemeği Verilir mi?
Yazar: - 10 Haziran 2022
158
0

Köpeklere ev yemeği verilir mi konusu aslında köpek sahiplerinin en çok dikkat etmesi gereken konular arasında yer almalıdır. Çünkü köpeklerin beslenmesi hem onların yaşam tarzını hem de daha sağlıklı olmalarını oldukça etkiler. Bu nedenle köpeklere verilmesi gereken ya da verilmemesi gereken besinler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak gerekir. Mama dışında yemek verilecekse de bazı hususlara dikkat edilmelidir. Çünkü köpeklere insanların yiyebileceği her yemek verilmemelidir. Eğer doğru bir şekilde hazırlanmışsa köpeklere ev yemeği de verilebilir.

Köpekler Ev Yemekleri Arasından Hangilerini Yiyebilir?

Köpeklere ev yemeği verilir mi sorunun cevabı olarak evet denilse de bazı hayvan severler kesinlikle köpeklere ev yemeği verilmemesi gerektiğini savunur. Bu da aslında bazı ev yemeklerinin vücudunda bıraktığı zararlardan kaynaklanan bir durumdur. Fakat köpeklerin vücuduna ya da vücut sistemlerine zarar veren besinler dışında yararlı olabilecek besinler verilebilir. Köpeğe verilen yemeklerin pişmiş olması gerekir. Çiğ besinler bazı hayvan severler tarafından önerilse de genelde bu besinler hayvanların vücudunda parazit oluşmasına neden olur. Bu sebeple pişmiş besin verilmesi daha doğru olacaktır. Bunun dışında köpeğe verilen pişirilen yemeğin içerisine baharat ya da tuz eklenmemelidir. Tuz ve baharat gibi besinler de köpeğin sindirim sistemine zarar verebilir. Özellikle çok fazla tüketilmesi direkt olarak mide, bağırsak gibi organları hedef alabilir. Bu da köpeklerde kusma, ishal ya da çok daha büyük sorunlara yol açabilir. 

Bunlara dikkat edildiği sürece köpeklere ev yemeği verilebilir. Bununla birlikte köpekler ev yemeği olarak sadece et ve sebze tüketmelidir. Özellikle balık, tavuk, kırmızı et gibi proteinler köpekler için oldukça yararlıdır. Aynı zamanda köpekler bu besinlerin tadını da çok sever. Burada dikkat edilmesi gereken bu besinleri verirken miktarına önem vermektir. Fazla miktarda et türü verilirse eğer köpeklerde yağlanma gibi sorunlar görülebilir. Yağlanma ise köpekte obeziteye neden olur. Obezite ise köpeklerde görülebilen pek çok hastalığa sebebiyet verebilir. Aynı zamanda havuç, balkabağı, patates, bezelye, ıspanak, pırasa türü sebze yemekleri de köpeklere verilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken bu sebzelerin sadece suda haşlanmış halini vermektir. Baharatlı, salçalı ya da tuzlu olarak pişirilen ev yemekleri köpeklere kesinlikle verilmemelidir. Aksi takdirde köpeğin metabolizmasında bozulmalar meydana gelebilir.

Köpeklere Ev Yemeği Vermek Zararlı mı?

Köpeklere ev yemeği verilir mi konusunda cevap kısmen evet denildiği için neden verilmemesi gerektiği konusu da önemlidir. Tuzlu, baharatlı ya da salçalı besinler köpeklerin sindirim sistemine uygun besinler değildir. Bu besinleri sindiremeyen köpeklerde ishal gibi bağırsak sorunlarıyla karşılaşıla bilir. Aynı zamanda bu besinleri yemeye devam ederse köpeklerde sindirim sistemi hastalıkları da görülebilir. Örneğin baharatlı beslenen köpeklerde reflü gibi mide rahatsızlıkları görülebilir. Bununla birlikte soğan ve sarımsak kesinlikle köpeklerin yememesi gereken besinlerdir. Bu besinlerin içerisinde yer alan bileşenler köpeğin sindirim sisteminde sindirilemez. Bu durumda da köpekte zehirlenmelere yol açabilir. Hem çiğ hem de pişmiş bir şekilde soğan ya da sarımsak gibi besinlerin verilmemiş olmasına dikkat etmek gerekir. Bu türden sebze içeren yemekler özellikle sindirim sistemi üzerinde oldukça olumsuz etkiler yaratacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ