Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklere Hangi Besinleri Vermemeliyiz?
Yazar: - 30 Haziran 2022
170
0

Köpeklere hangi besinleri vermemeliyiz konusu, gerek yeni köpek sahiplenen; süreçle ilgili detaylı ve doğru bilgileri öğrenmek isteyen gerekse köpeğinin bazı yiyecekler sonucu alerjik reaksiyonlar göstermesi durumu ile karşılaşan köpek sahipleri tarafından sık sık araştırılan bir konu oluyor. Köpekler ve kediler arasında bulunan farklardan biri olarak köpekler kediler gibi hangi besinlerin kendileri için zararlı olacağını kestiremezler. Bu nedenle de köpeği en doğru ve en sağlıklı bir şekilde beslemek siz köpek sahiplerinin görevi olmaktadır.  Köpekler doğru ve sağlıklı besinler ile beslenmediklerinde çok ciddi sağlık problemleri baş gösterebilmektedir. Bu nedenle komşudan ya da bir dostunuzdan duymuş olduğunuz bazı yanlış bilgilere itibar etmek yerine bu işin uzmanları olan veteriner hekimlerden destek almalısınız. 

Yapay Tatlandırıcı İçeren Besinler

Köpeklere ilk olarak kesinlikle çikolata ve ev yemekleri gibi besinlerden uzatmamalısınız. Aynı zamanda yapay tatlandırıcı içermekte olan fıstık ezmeleri, diş macunları ve sakızlar gibi besinlerden de köpeğinizi uzak tutmalısınız. Çünkü yapay tatlandırıcı içermekte olan besinler köpeğinizin midesinde kolayca gaz oluşumuna neden olabilir. Ayrıca yapay tatlandırıcı içermekte olan ürünler köpeklerin ishal olmasına ve sürekli kusma ihtiyacı hissetmesine de neden olmaktadır.  Bu ürünleri mümkün olduğunca köpeklerinizin ulaşamayacağı yerlerde saklamanız köpeğinizin sağlığını korumak adına daha doğru olacaktır.

Kafein ve Alkol 

Köpeklere hangi besinleri vermemeliyiz konusunda kafein ve alkol besinleri de yer alıyor. Kafeinin insanlar üzerindeki etkileri bilindiği üzere fazla içildiği takdirde insanlarda stres ve anksiyete oluşumunu hızlandırma, vücudun titremesine neden olma gibi etkilerdir. Bu etkilerin aynıları köpekler için de geçerli olmaktadır. İnsanlardan çok daha hassas canlılar olan köpekler kesinlikle kafeinden uzak tutulmalıdır. Alkol de aynı şekilde köpeklerden mutlaka uzak tutulması gereken besinler arasında yer alır. Yanlışlıkla içilen bir alkol köpeğinizin tüm sağlık sistemini riske atabilir. Çünkü köpeklerin böbrekleri son derece hassas yapıda organlardır.

Kızartılmış ve Pişirilmiş Yağlı Yiyecekler 

Hali hazırda insanlar için de son derece zararlı olan kızartılmış ve pişirilmiş yağlı yiyecekler köpekler için de son derece zararlı besinlerdir. Köpeğinizin midesi bu kızartılmış ve pişirilmiş yağlı yiyecekler tüketildiği taktirde pankreas hastalıkları oluşumuna neden olabilir aynı zamanda da mide yapısını bozabilir. 

Soğan ve Sarımsak Gibi Sebzeler

İnsanlar için sebzeler her ne kadar yararlı olsalar da köpekler için kesinlikle aynı durum geçerli değildir. Bu tarz sebzeler köpekler için son derece toksiktir ve köpeklerin sağlığını büyük ölçüde riske atarlar.  Aynı zamanda bu türevdeki sebzeler köpeklerin alyuvarlarlarına da zarar vererek anemi gibi hastalıkların da baş göstermesine neden olur. 

Süt ve Süt Ürünleri 

Köpeklere hangi besinleri vermemeliyiz sorusuna süt ve süt ürünleri de cevap olarak verilmektedir. Pek çok kişi tarafından bu ürünlerin köpeklere zarar vermediği düşünülse de bu yanlış bir düşüncedir. Bolca laktoz içeren süt ve süt ürünleri köpeklerinizin sağlığı açısından tamamen toksik özellikler taşıyarak köpeklerinizin sağlığını kötü bir şekilde etkiler. Bu ürünler köpekler tarafından kolay sindirilemez ve bu da köpeklerin ishal, kusma ve mide bozuklukları yaşamasına neden olur. Bu nedenle laktoz içeren ürünleri can dostunuzdan mutlaka uzak tutun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ