Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklere Kemik Verilir Mi?
Yazar: - 10 Ekim 2022
108
0

Köpeklere kemik verilir mi? Başlı başına hem hayvan sahipleri hem de veterinerler arasında tartışma konusu olan köpeklerin kemik tüketmesi, farklı fikirler etrafında sonuçlar doğurmaktadır.

Köpeklerin kemik kemirmesini ne kadar çok sevdiğini bilmeyen yoktur. Onları gömmekten, saklamaktan ve hatta onlarla oynamaktan çok fazla keyif alırlar. Kemikleri kemirmeleri sağlıkları açısından birçok fayda sağlasa da zararları da bulunur. Çünkü, her türlü kemiği değil, bazı kemikleri tüketmeleri önerilir.

Köpeklere Hangi Kemikler Verilebilir?

Köpeğinizin isteğine karşılıksız kalamıyorsanız ve ona kemik vermekte kararlıysanız sizlere hangi kemik türlerini vermeniz gerektiği konusunda önerilerde bulunabiliriz.

Köpeklere pişmiş kemik vermek, köpeklerin diş sağlığı ve genel sağlığı açısından önemli bir yere sahiptir. Köpeklerin diş temizliğini sağlayan ve iliğindeki besleyici mineralleri ile sağlığı için oldukça önemli katkıları bulunan kemikler şöyle sıralanabilir:

  • Sığır kemikleri: İnek vücudunun diz ve uyluk kemikleri köpekler için oldukça faydalı olabilir. Köpeklerin kemirmekten oldukça keyif aldığı sığır kemikleri ile siz de dört ayaklı dostunuza küçük sürprizler yapabilirsiniz.
  • Ördek kemikleri: Ördeklerin boyun ve kıkırdak kemikleri yüksek besin değerlerine sahiptir. Sahip olduğu besin değerleri açısından köpeklerin tüketmesi önerilen kemik türleri arasında yer alan ördek boyun ve kıkırdak kemikleri ile siz de köpeğinizin keyfini yerine getirebilirsiniz.
  • Kuzu kemikleri: Pişmemiş kuzu kemikleri, köpeklerin hem diş sağlığı hem de mide sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Köpeklere kuzu kemiği verilir mi? Bağırsak ve mide yırtılmalarının önüne geçmek için kuzu kemiğini büyük boyutta tercih edebilirsiniz.
  • Tavuk kemikleri: Kemik türleri arasında en dikkat etmeniz gereken tavuk kemikleridir. Çok fazla küçük kemik parçalarına ayrılan tavuk kemiklerini köpeğinize vermeden önce mutlaka veterinerinize danışmanız gerekir. Büyük boyutlarda tercih etmediğiniz tavuk kemikleri, köpeğinizde mide ve bağırsak batmalarına sebep olabilir.

Köpeğime Kemik Verirsem Ne Olur?

Köpekler kemik yerse ne olur, diye merak eden köpek sahipleri için yanlış seçilen öğün sıklığına dikkat edilmeden verilen bir kemik hayvanlarda kabız, mide ve bağırsağa kemik batması gibi problemlere sebep olabilir.

Köpeğinize beslenmesi veya oyalanması için kemik vermeniz durumunda, büyük boyutlarda ve pişmemiş olmasına dikkat etmeniz gerekir. Pişmiş kemikler, çiğ kemiklere kıyasla daha kolay parçalanabilir ve köpeğinizin mide ve bağırsak başta olmak üzere iç organlarına zarar verebilir.

Köpeklerde Bağırsağa Kemik Batması

Köpeklerde bağırsağa kemik batması problemi, çok fazla ve yanlış kemik tüketimi yapan köpeklerde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Pişmiş veya küçük parçalara ayrılmış kemikler, köpeklerin bağırsaklarında ağır tahribatlar ortaya çıkarabilir.

Bağırsağa ulaşması sırasında kemik, bağırsağı tıkayarak köpeğin kabız olmasına ve bağırsak yırtılması veya yaralanmasına sebep olabilir. Böyle bir durumda köpeğinizde gözlemlediğiniz normal üstü belirtiler varsa, vakit kaybetmeden bir veterinere muayene ettirmeniz gerekir. Bağırsağın ağır tahribatı sonucunda köpeğiniz ne kadar kısa sürede operasyon geçirirse, tedavi o derece etki gösterebilir.

Köpeklere Kemik Verirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Köpeğinize kemik verirken öncelikle büyük boyutlarda kemik tercih etmelisiniz. Tavuk kemiği gibi küçük kemiklere ayrılma ihtimali yüksek olan kemiklerden ziyade; sığır, kuzu kaburga ve ördek boyun kemiği gibi küçük parçalara ayrılması zor olan kemikleri tercih edebilirsiniz.

Köpeğinizi pişmiş kemiklerden uzak tutmanız gerekir. Köpeklere çiğ kemik vermek ise, bağırsak parazitlerine yol açabileceğinden az pişmiş kemik tercihinde bulunmanız uygun olabilir. Aynı zamanda haftada 2-3 defa kemik kemirmesine izin verdiğiniz köpeğinizin, kemiği yutmamasına dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde mide ve bağırsak başta olmak üzere iç organlarında ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkarabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ