Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklere Kıyafet Giydirilir mi?
Yazar: - 08 Eylül 2022
295
0

Köpekler için satılan çeşitli kıyafetler olması köpek sahiplerinin köpeklere kıyafet giydirilir mi sorusu hakkında merak duymalarını sağlar. Köpekler için özel olarak üretilen bu kıyafetler, köpek sahiplerine oldukça sevimli görünse de kıyafet giydirmenin köpeklere herhangi bir zararı olup olmadığından emin olmak gerekir. 

Köpeklere Kıyafet Giydirmek Zararlı mı?

Köpeklere kıyafet giydirilmesi hakkında pek çok görüş bulunur. Kimi köpek sahipleri bunun köpekler için çok zararlı olduğunu düşünerek tercih etmese de  bazı köpek sahipleri köpeklerine çeşitli kıyafetler giydirir. Köpeğin vücuduna zarar vermeyecek herhangi bir kıyafetin giydirilmesinin, köpek sağlığına herhangi bir zararı bulunmaz. Özellikle soğuk havalarda köpeğinize giydireceğiniz kıyafetler, soğuk sebebiyle üşümesini engelleyeceği için tavsiye edilir. 

Köpeklere kıyafet giydirilir mi sorusunu, köpeklere kıyafet giydirmenin herhangi bir problem yaratmayacağı şeklinde yanıtlamak mümkündür. Özellikle bazı durumlarda köpeğinize kıyafet giydirmeniz, oldukça yararlı olacaktır. 

  • Soğuk Havalarda: Köpekler vücutlarında tüyleri olan canlılar olsa da soğuk havalarda üşüyebilir. Özellikle ince tüylü ve küçük ırk köpekler, soğuklarda çok ciddi bir üşüme problemi ile karşı karşıya kalır. Üşümek ise köpeklerde kilo kaybı gibi çeşitli problemlere neden olabilir. Soğuk havalarda köpeğinize giydireceğiniz kıyafetler, soğuktan korunmasının sağlayacaktır. 
  • Ruh Halleri Gergin Olduğunda: Köpekler alışkanlıkları olan canlılardır. Bu alışkanlıklarının değişmesi, bazı durumlarda hayatlarına etki edecek şekilde tedirgin olmalarına sebep olur. Gergin olduklarında saldırgan hareketlerde bulunmaları hem kendileri hem de sahipleri için oldukça zor anlar yaşanmasına neden olabilir. Bu gerginliği engelleyebilmek adına köpeğinize dar bir kıyafet giydirmeniz, onu sakinleştirecektir.  Bunun sebebi ise dar kıyafetlerin verdiği sıkı basınçtır. Ancak elbette bu durumun her köpekte işe yaramasını beklemek mantıklı olmayacaktır. 
  • Ameliyat Gibi Çeşitli Operasyonlardan Sonra: Köpekler hayatlarının farklı dönemlerinde fiziksel rahatsızlıklar ile savaşabilir. Tüyleri sebebiyle sıklıkla cilt rahatsızlıkları yaşayan köpekler, bu problemleri dolayısıyla operasyon geçirmek zorunda dahi kalabilir. Köpeklerin ameliyatlarından sonra vücutlarında çeşitli dikiş izleri meydana gelebilir. Yaranın açık olması köpeğin sürekli bu bölge ile ilgilenmesini sağlayacak ve iltihap kapmasına imkan verecektir. Bu gibi problemlerin yaşanmaması adına köpeğinize giydireceğiniz kıyafet yarayı kapatacak ve hava ile temas etmediği için iltihap kapmasını engelleyecektir. 

Bu gibi durumlarda köpeğinize kıyafet giydirmeniz oldukça mantıklı bir davranış olacaktır. Ancak bunun haricinde, fotoğraf çekimi gibi sebepler dolayısıyla köpeğinize kıyafet giydirmenizde herhangi bir sorunun yaşanmasına neden olmayacaktır. Köpeğinizin kıyafet içinde rahat olması, bir problem yaşanmamasını sağlar. 

Köpeklere Kıyafet Giydirilmemesi Gereken Zamanlar 

Köpeklerin pek çoğunun kıyafet ile ilgili herhangi bir sıkıntısı olmasa da bazı durumlarda köpeklere kıyafet giydirmenin doğru olmadığı bilinir. Eğer köpeğiniz kıyafeti gördüğünde tedirgin oluyor, siz giydirmeye çalışırken kaçmaya çalışıyorsa bu durumda zorunlu durumlar haricinde kıyafetten uzak durmanız gerekebilir. Köpeğiniz kaçtığı halde onu giydirmeye zorlarsanız bu konuda yaşayacağı travma, hayatı boyunca kıyafet giymemesine neden olabilir. Köpeklere kıyafet giydirilir mi sorusuna olumsuz bir yanıt verilmese de giydirdiğiniz kıyafetlerin köpeğinizi rahatsız etmediğinden emin olmanız gerekir. Giydiği kıyafetin köpeğinizi rahatsız etmesi durumunda agresifleşerek, kıyafetini çıkartmaya çalışabilir. Kıyafetini tek başına çıkaramıyor olması da uğraşırken kendine ve etrafa çeşitli zararlar vermesine neden olabilir. Dolayısıyla herhangi bir nedenden dolayı köpeğinize kıyafet giydirmeniz gerektiğinde, köpeğinize uygun bir kıyafet seçmeniz tavsiye edilmektedir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ