Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerin Eğitiminde İhtiyaç Duyulan Ekipmanlar Nelerdir?
Yazar: - 17 Haziran 2021
789
0

Türkiye’de her geçen gün köpek sahiplenen kişi sayısı artmaktadır. Bu durumda köpekler için pek çok bilgiye ihtiyaç duyan kişilerin özellikle de eğitim aşamasında hangi ekipmanları kullanması gerektiğini araştırmaktadır. Elbette köpekler tarih boyunca insanların en sadık dostu olarak günümüze kadar yaşamaya devam etmiştir. Bizi korumaları, yaşam alanını sahiplenmeleri, çocuklarla çok iyi geçinmeleri ve elbette fazlasıyla sevimli olmaları, onları çokça tercih etmemizin nedenleri arasındadır.

Köpeklerin eğitiminde bazı ekipmanların zorunlu olduğu unutulmamalıdır. Öyle ki artık modern zamanda olduğumuz için elektronik ürünlerle köpeklerin eğitimi devam etmiş ve farklı boyutlara ulaşmıştır. Köpeklerimizin canını acıtacak yöntemleri eskide bırakarak bilimsel yaklaşımlarda bulunmalı ve onlara sevgi göstererek eğitmeye devam etmeliyiz. Aslında patili dostlarımıza yeni bir şey öğretmeye başlamadan önce sabırlı olmamız da gerekiyor. Üstelik acı çektirmeden her zaman sağlıklı ve formda olmalarını sağlamamız şarttır. Şimdi sizlere köpek eğitiminde ihtiyaç duyulan ekipmanları sıralıyor olacağız.

Köpeklerde Eğitim için Kullanılan Ürünler Nelerdir?

Bu ürünler aslında vereceğiniz eğitim türüne göre değişmektedir. En önemliler, havlama kontrol edicileri, tuvalet eğitim ekipmanları ve ödül mamaları şeklindedir. Ödül mamaları her eğitim aşamasından sonra patili dostunuza sunmanız gereken ürünlerdendir. Genelde bisküvi olarak tercih edilen bu mamaların eğitimde başarı düzeyinin artmasına neden olduğu unutulmamalıdır.

Köpekler eğitim sırasında bir şeyleri öğrenmekten çok şartlanma özelliğine sahiptir. Haliyle bizler eğitim ekipmanları sayesinde köpeğimizin aynı davranışı sergilemesi halinde sonucun başarılı olacağına şartlandırmakla yükümlüyüz. Bu konuda bir örnek verecek olursak; sürekli havlayan bir köpek aslında büyük ses dalgalarına maruz kalmaktadır. Bu durumdan zaten hoşlanmayan köpeğinize vereceğiniz eğitimlerle havlama sıklığını azaltabilirsiniz. Ya da tuvalet eğitimi almamış olan bir köpeğe eğitim damlası vererek tuvalete alıştırabilirsiniz.

Yanınıza gelmeyen bir köpeğe ödül maması verdiğinizde, her gelişinde bu mamayla karşılaşacağını düşünerek başarıya ulaşabilirsiniz. Yani patili dostlarımız için aslında ilgi ve sevgiyle hareket ederek tüm eğitimlerini başarıyla tamamlayabiliriz. Kullanacağınız ekipmanlar da eğitimin türüne göre değişecektir. Bu konuda dilerseniz veteriner hekimden de destek alabilirsiniz. Onlar bizim en sadık dostlarımızdır. Sonuç olarak üzmeden, kırmadan ve asla strese neden olacak bir harekete başvurmadan eğitmemiz gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ