Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerin Hoşlanmadığı 5 Koku
Yazar: - 15 Ekim 2022
337
0

Köpeklerin koku alma duyusu insanlara göre daha güçlü oldukları için, bizlerin algılamada oldukça zorluk çektiğimiz bir kokuyu, köpekler oldukça rahat algılayabilir.

Vahşi yaşam ve avlanmada yüksek koku algılama kapasiteleri onlara büyük avantaj sağlasa da ev ortamında büyüyen köpekler için bu durum pekte olumlu sonuçlar doğurmayabilir. Köpeklerin hoşlanmadığı kokuların neler olduğunun bilincinde olan köpek sahipleri, koku hassasiyetlerini minimuma indirebilecek önlemleri alabilirler.

Sirke Kokusu

Sirke kokusu köpekler için en rahatsız edici kokular arasında yer alır. Doğal bir ürün olması sebebi ile birçok evcil hayvan sahibi ev temizliğinde sirke kullanmaktadır. Sirke kokusu evcil hayvanlar üzerinde zararlı bir etkiye yol açmaz. Fakat güçlü koku alma kapasiteleri sebebi ile anında fark ettikleri sirke kokusundan oldukça rahatsız olabilirler. Sirke kokusunun köpek sahipleri için tek bir avantajı bulunur. Sirke kokusunu köpeğinizin evde işemesini istemediğiniz yerlerde kullanmanız durumunda, bu avantajdan yararlanabilirsiniz.

Turunçgil Kokusu

Turunçgil kokusu yaşam alanlarına temizlik hissi vermesi sebebi ile birçok kişinin oda kokusu olarak tercih ettiği bir koku türüdür. Turunçgil kokusu mutluluk, sevgi ve huzur duygularını yoğun olarak hissettirmektedir. Hem oda kokuları hem de zemin temizleyici malzemeler de sık sık tercih edilen turunçgil kokusu, evde yaşayan tüylü dostunuz için stres veren ve rahatsız edici bir durum ortaya çıkarabilir. Köpeğin eve çiş yapmaması için mandalina ve portakal kabuklarını idrar yapmasını istemediği bölgelere koyabilirsiniz. Böylece rahatsız olduğu turunçgil kokusunu algılayan dört ayaklı sevimli dostunuz, o bölgeye idrar yapmaması gerektiğini anlayacaktır.

Amonyak Kokusu

Amonyak yüksek derecede kimyasal içermektedir. Hem bu sebeple hem de sürekli olarak hapşırmalarına sebep olan amonyak kokusu, köpekler için en rahatsız edici koku olarak değerlendirilebilir. Amonyak kokusunun bulunduğu ortamlarda köpekleriniz sürekli olarak hapşırmaya başlar. Aynı zamanda amonyak kokusu köpeklerin burnunu tahriş edebilir.

Naftalin Kokusu

Elbise dolaplarında kullanılan naftalin köpeklerin sevmediği kokular arasında ilk sıralarda yer alır. Naftalin sadece köpeklerin rahatsız olduğu bir koku olarak değil, yutması durumunda ölümcül bir tehlikeye yol açabilecek bir üründür. Sürekli olarak naftalin kokusuna maruz kalan köpeklerde ilerleyen süreçlerde karaciğer hastalıkları ortaya çıkabilir. Elbise dolabınızın güzel kokmasını istiyorsanız, naftalin yerine kuru lavanta keselerini tercih edebilirsiniz. Köpeklerin lavanta kokusuna karşı duyduğu bir hassasiyet bulunmamaktadır.

Acı Biber Kokusu

Acı biber kokusu, köpeklerin belki de en rahatsız olduğu kokudur denebilir. Oldukça keskin bir kokuya sahip olan acı biberlerin kokusuna maruz kalan köpeklerin nefes yolları zarar görebilir. Güçlü koku alma kapasitesine sahip olan tüylü dostlarınız için acı biber, sürekli olarak hapşırma nedenidir. Fakat evde idrar yapmasını istemediğiniz bölgelere acı biber koymanız durumunda, etkileyici bir öğrenme metodu olabilir. Bunun dışında evinizde acı biber kokusuna yer vermemenizi öneririz. Hatta mutfakta yemek yaparken elinize veya parmaklarınıza ulaşan acı biber kokusunu, elinizden tamamen yok edene kadar köpeğinize dokunmamanızda fayda vardır.

Parfüm ve Kimyasal Ürün Kokuları

Köpek parfümleri ve kimyasal ürün kokuları köpeklerin nefret ettiği kokular listesinde yer alabilir. Peki köpek parfümü zararlı mı? Köpek parfümlerinin çoğu alkol içermedikleri için köpeklerde herhangi bir alerjik etki oluşturmaz. Alkol içermemeleri sebebi ile aynı zamanda köpeklerin derilerinde kuruluk etkisi de bulunmamaktadır. Her ne kadar birçok uzman tarafından köpek parfümünün kullanılması pek önerilmese de kullanılacağı zaman; göz, burun ve genital bölgelerine ulaşmamasına dikkat etmek gerekir. Köpeğinizin kokusunu gidermek istiyorsanız, yıkama sırasında farklı aromatik kokulu köpek şampuanlarını tercih edebilirsiniz. Böylece yıkama sonrasında köpek parfümü kullanmak zorunda kalmazsınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ