Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerin Hoşlanmadığı İnsan Davranışları Neler?
Yazar: - 12 Aralık 2020
610
0

Köpekler yapısı gereği bazı davranışlardan hoşlanmaz. Özellikle de insanların bazı davranışları onları ciddi anlamda rahatsız eder. Bu yazımızda sizlere köpeklerin hoşlanmadığı insan davranışları hakkında bilgiler veriyor olacağız. Öncelikle birçok köpek, bize karşı sergileyeceği davranışların sonucunu düşünmeden hareket eder. Ancak aynı durum biz insanlar için geçerli değildir. Onları ciddi anlamda kızdıracak bazı hareketler olduğu gibi son derece öfkelenmelerine neden olan davranışlar da söz konusudur. Bu davranışları sizler için hazırladık ve yazımızın devamında paylaşıyoruz.

Agresif Tanışma Hareketleri

Günümüzdeki pek çok birey aslında köpeklerle nasıl tanışacağı hakkında bilgi sahibi değil. Bazen gözlerini diken insanlar bazen çömelerek ellerini uzatabiliyor. Bu davranışlar köpeklere selam vermek için başvurulacak tehlikeli hareketlerdir. Bir insanın çömelmesi, köpekler için saldırı öncesi hazırlık anlamına gelebilir. Ayrıca gözlerinizi dikmek ve elinizi uzatmak da size saldırmalarına neden olabilir. Tanımadığınız bir köpekle karşılaştığınızda tanışmak için bu hareketlerden uzak durmanız şart. Yapmanız gereken tek şey, o sırada sahibiyle ilgilenmek olmalıdır.

Rutin Değişiklikler

Köpeklerin hoşlanmadığı insan davranışları arasında rutin değişiklikler de bulunuyor. Oyun zamanını, yürüyüş vaktini ya da beslenme programlarını değiştirirseniz farklı tepki alabilirsiniz. Köpeği strese sokan bu davranışlar ayrıca agresif olmasına neden olur.

Tanımadığı Köpeklerle İlişkiler

Köpeğiniz, yabancı köpeklere karşı gösterdiğiniz davranışlardan hoşlanmayacaktır. Diğer köpekleri daha çok sevdiğinizi düşünebilecek olan köpeğiniz için yapmanız gereken tek şey, farklı bir köpekle dışarıda tanıştırmaktır. Birlikte hareket etmelerini sağlayabilirseniz bu hareket onlar için daha uygun olacaktır.

Aniden Uyandırılmak

Köpeğinizi veya herhangi bir köpeği aniden uyandırırsanız bu durum onları strese sokabilir. Derin bir uyku sırasında onlara karşı yapacağınız uyandırma hareketleri size karşı saldırgan bir tutum sergilemelerine neden olabilir. Özellikle işitme engelli olan köpekler ani hareketlerden korkabilir.

Köpek Parkları

Köpeğiniz kalabalık bir köpek parkına girdiği andan itibaren kendini koruma eğilimi gösterebilir. Bu durum onları sinirlendirebileceği gibi size karşı agresif olmasına sebebiyet verebilir.

Yalnız Bırakılmak

Köpeklerin hoşlanmadığı insan davranışları arasında yalnız bırakılmak da vardır. Bu şirin hayvanlar aslında insanlar kadar sosyal canlılardır. Ancak ayrılık kaygısına kapıldıkları zaman psikolojik sorunlarla karşılaşabilirler.

Alay Etmek

Çocuklar köpeklerle farkında olmadan alay edebilir. Örneğin bir çit veya duvarın arkasından köpeklerin kulağını çekmek veya oynamaya isteksiz olan köpeğe bir şeyler atmak, hoşlanmadıkları davranışlar arasındadır.

Bağırmak

Köpekler kendilerine karşı bağırılmasından hiç hoşlanmaz. Birçok kişi kötü davranışları nedeniyle köpeğine bağırma eğilimi gösterebilir. Fakat bu harekete başvurmak yerine daha sakin ve uygun bir ses tonuyla uyarmanız doğru olacaktır.

Sarılmak

Birçok köpek, yabancı insanların kendilerine sarılmasından rahatsız olabilir. Özellikle de tanımadığınız bir köpeğe sıkıca sarıldığınız zaman sinirlenmesine neden olabilirsiniz.

Gözünün İçine Bakmak

Herhangi bir köpeğin gözünün içine uzun süre bakarsanız, ona meydan okuduğunuz anlamına gelebilir. Yani köpek bu şekilde düşüneceğinden doğrudan size kilitlenir ve gözlerini de aynı şekilde diker. Bu hareket sonucunda size karşı dostça bir tavır sergilemesini beklememenizde yarar var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ