Köpeklere Dair Her Şey
Köpeklerin Sevmediği Kokular
Yazar: - 25 Temmuz 2022
367
0

Köpeklerin sevmediği kokular onları iten ve rahatsızlık duydukları kokulardır. Köpeklerin bazı kokulara dair rahatsızlık duymasının sebepleri arasında pek çok farklı etken bulunabilir. Bu konuda her köpeğin kendine ait ayrı bir karakteri bulunduğu göz ardı etmemek gerekir. Dolayısıyla bir köpek için geçerli olan bir durumun tüm köpekler için geçerli olması beklenmemelidir. Fakat bazı kokular pek çok köpek türü tarafından rahatsızlık duyulan kokular arasında bulunur.

Köpeklerin Neden Bazı Kokulardan Rahatsızlık Duyar? 

Köpeklerin koklama ve kokuyu algılama duyuları insanlardan çok daha farklıdır. Bunun sebebi ise köpeklerin anatomik olarak burunları içerisinde bulunan sinir uçlarının ayırıcı özellikleridir. Bu sebeple köpekler çok uzakta bulunan kokuları bile hiç zorluk çekmeden kolaylıkla duyabilirler. Köpek sahiplerinin günlük hayatlarında sıklıkla kullandığı deodorant, parfüm gibi kokuların köpeklerin sevmediği kokular arasında bulunmasının sebebi ise bu kokuların çok keskin olmasıdır. Çünkü köpekler yalnızca tek bir baskın kokuyu değil, pek çok kokuyu aynı anda alabilirler. Farklı baskın kokuları aynı anda almak ise oldukça rahatsız edici hissettirebilir. Aldıkları farklı kokuları ise kendi içlerinde ayırarak ayırt edebilme özelliğine sahiptirler. 

Köpeklerin En Çok Nefret Ettiği Kokular Nelerdir? 

Köpeklerin nefret ettikleri kokuların en başında genellikle narenciye kokuları gelmektedir. İstisnalar bulunsa dahi pek çok köpek portakal, limon, greyfurt gibi narenciye kokularından haz etmemektedir. Narenciye kokularının yanı sıra içeriğinde yoğun olarak kimyasal barındıran kokular da köpeklerin oldukça rahatsız oldukları kokuların arasında bulunmaktadır. Bu sebeple günlük hayatta sıklıkla kullanılan deterjanların kokuları insanlar için temiz gelse de köpeklerin nefret ettikleri kokulardan olabilir. Köpek sahiplerinin yoğun halde kimyasal içeren ürünler kullanmaları köpeklerinin burun ve nefes borularının hassasiyet yaşamasına sebep olabilir. Köpeklerin naftalin ve amonyak gibi ev temizliği içerisinde sık şekilde kullanılan ürünlerin kokularından duydukları rahatsızlık da burunlarının hassas olmasından kaynaklıdır.

Herhangi bir odada bu kokular bulunuyorsa köpekler bu odayı terk etme isteği duyacaklardır. Bunların haricinde sirke kokusu da köpeklerin neredeyse tamamının hiç hoşlanmadığı kokuların başına gelmektedir. Kokuları yoğun şekilde duyabilen köpekler için sirke gibi keskin sıvıların kokuları oldukça rahatsız edici haldedir. Acı biber kokusu da sirke gibi köpekleri rahatsız eden kokular arasında bulunur. Sirke veya acı biber gibi kokuların bulunduğu ortamlarda vakit geçirmek zorunda olan köpekler rahatsızlık yaşayabilir. Huysuzluk ya da rahatsızlık durumu ile karşı karşıya kalmamaları için bu kokular köpeklerden uzak tutulması gereken kokulardır. Yoğun çiçeksi kokular da köpekleri iten kokular arasında bulunur. 

Parfüm kokusu gibi kokular insanlara güzel ve hoş gelse bile köpekler çok daha yoğun şekilde almaktadır. Bu sebeple rahatsız oldukları kokular köpeklere bir süre sonra zarar verebilir. Burunları dolayısı ile solunum yollarını etkileyen kokular köpekler için sağlıklı değildir. Solunum yollarını tahriş eder ve hapşırmaları gibi istenmeyen sebepler doğurabilir. Solunum sağlıkları için köpeklerin bulunduğu yerlerde bu tarz kimyasalların kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Bunların haricinde dekorasyon amaçlı en çok kullanılan mumlardan olan kokulu mumlarda köpekler tarafından sevilmemektedir. Isı ile birlikte havaya karışan mum kokuları köpekler için rahatsız edici olmaktadır. Vücut losyonları gibi parfümlü kremlerin kokuları da köpeklerin sevmediği kokular arasında bulunmaktadır. Köpeklerin rahat ve düzenli şekilde nefes almaları sağlıkları açısından çok önemlidir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ