Köpeklere Dair Her Şey
Labrador Cinsi Özellikleri
Yazar: - 17 Mart 2022
270
0

Labrador cinsi özellikleri akıllı olmaları ve dış görünüşlerinin oldukça tatlı olmasından dolayı çok araştırılan konulardan biri olmuştur. Özellikle yeni köpek sahiplenmek isteyen kişiler Labrador cinsi köpeklerin özelliklerini ve bakımlarını merak eder. Sokakta çok fazla görülen ve ailesine oldukça sahip olan bu köpek türü çocuklarla da çok iyi anlaştığı için genelde çocuklu ailelerin tercihleri arasında yer alır.

Labrador Cinsi Köpeklerin Özellikleri

Labrador cinsi özellikleri saymakla bitmez. Çok akıllı oldukları için eğitimleri de bu anlamda kolay olur. Sahibini memnun ve mutlu etmek isteyen bu köpekler oldukça uyumlu bir yapıya sahiptir. Özellikle daha yavruyken eğitim verildiği zaman sahibini asla yormaz. Labrador cinsi köpekler yetişkinliklerinde iri ve güçlü olurlar. Bu sebeple gezdirirken aniden sahibini çekiştirebilir. Fakat yavruluk döneminde eğitim verildiği zaman bu huyundan vazgeçirilebilir. 

Vücut yapılarının uygunluğu sayesinde çok iyi yüzücüdür. Tüyleri su geçirmez yapıda ve ayakları perdeli yapıda olduğu için özellikle sahibiyle suda vakit geçirmeye bayılır. Ayak bileklerinin güçlü olması sayesinde çok hızlı koşabilirler. Egzersiz ihtiyaçları ise orta ve üst seviyede olduğu için düzenli olarak dışarı çıkartılarak egzersiz yaptırılmalıdır. Labradorların koklama yetenekleri çok güçlü olduğu için sahiplerinin hasta olup olmadığını anlayabilirler. Özellikle kanser hücrelerinin salgıladığı kokuyu algılarlar. Bununla birlikle zekası, kolay eğitilmesi ve boyutları sayesinde rehber köpeği olarak da kullanılabilir. İyi eğitildikleri zaman görme engelli kişilere rehber olabilirler.

Labrador retriever cinsi köpekler diğer evcil hayvanlarla ve çocuklarla çok iyi anlaşır. Uysal ve sevecen olduğu için kalabalık aileler için çok uygundur. Bu köpeklerin havlama ve ısırma gibi huyları yoktur. Eğer tehdit hissederse ve sahibine zarar geleceğini düşünürse onu korumak için de elinden geleni yapar. Aynı zamanda çok duygusal oldukları için uzun süre ailesinden uzak tutulmaması gerekir.

Labrador Cinsinin Bakımı

Labrador cinsi özellikleri bakılırken bakımının nasıl olduğu da pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Egzersiz ve dengeli beslenme labrador köpekleri bakımının en önemli iki kilit noktasıdır. Bu cins şişmanlamaya ve obez olmaya oldukça müsait bir vücut yapısına sahip olduğu için düzenli olarak egzersiz yaptırılmalı ve beslenmesinde porsiyon kontrolüne dikkat edilmesi gerekir. Özellikle aktif ve hareketli bir cins olduğu için doğru mama kullanmak da çok önemlidir. İçerisinde yetişkin köpekler için gerekli olan her türlü vitamin ve mineral bulunan mamalar tercih edilmelidir. Aynı zamanda protein içeriği de yüksek olmalıdır. 

Ağırlıkları ortalama olarak 26 kg ila 34 kg aralığındadır. Labradorların tüyleri kısa olduğu için hastada 1 kere tüylerinin taranması onlar için yeterli olacaktır. Tüy dökme mevsimlerinde ise tarama haftada 2’ye çıkartılmalıdır. Labradorlar büyük yapılı oldukları için dirsek ve kalça displezyası görülebilir. Bu sebeple düzenli olarak veteriner hekime götürülerek kontrollerinin ve olası durumlarda tedavilerinin yapılması gerekir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ