Köpeklere Dair Her Şey
Labrador Retriever Hakkında Özellikler Nedir? Eğitim ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Yazar: - 05 Mart 2020
548
0

Labradorların genel yaşam süresi 10 ila 12 yıl arasındadır. Anavatanları Kanada’dır. Eğitilmeye yatkın ve zeki olduklarından dolayı çalışan bir ırk olduğu söylenebilir. Bu ırkın çalışma alanı; bekçilik, arama – kurtarma ve polislik olarak sayılabilir.

Geçmişte St. John Köpeği diye bilinen bu ırk en popüler köpek ırklarından biridir. Labradorlar, Kanada’da balıkçılara yardım amaçlı kullanılırdı. 1800lü yıllarda İngiltere’ye getirilen bu ırk o yıllardan sonra vurulan avı getirme alanında eğitildi.

Özellikleri Nelerdir?

Sadece sarı, siyah ve çikolata renginde tüyleri vardır. Kürkleri su geçirmeyen yapıdadır. Geniş bir kafası, güçlü bir burnu, son derece keskin dişleri ve güçlü alın yapıları vardır. Göz renkleri genelde ela veya kahverengidir. Orta büyüklükte olan kulakları sarkıktır. Güçlü kemik yapıları vardır. Perdeli olan ayakları onları iyi birer yüzücü yapar.

Labrador Irkının Mizacı

Duygusal ve sabırlı köpeklerdir. Son derece zeki, sadık, itaat etmeye meyilli bir ırktır. Özellikle suda oynamaya bayılan hareketli köpeklerdir. Çok sıcakkanlı, sevecen ve çocuklarla birlikte vakit geçirmeyi seven bir ırktır. Fakat küçük yaşlarda sosyalleşmezse, yabancılara karşı mesafeli olabilirler. Bu ırk, bekçi köpeği olmaya oldukça müsaittir fakat bazıları koruma köpeği yapılsa da koruma köpeği olmaya pek uygun değillerdir. Yalnız başlarına uzun süre kalırlarsa bu eşyalar açısından pek hoş olmayabilir. Yarışma kanından gelenler genelde av kanından gelenlerden daha ağırkanlı ve uysaldırlar. Av kanından gelenler daha enerjik ve hareketlidir. Bu ırk yeteri kadar egzersiz yaptırıldığı takdirde apartman hayatına da adapte olabilir.  Orta büyüklükte bir bahçeye ihtiyaç duymaları ise kaçınılmazdır.

Bu ırk eğitildiği takdirde pek çok alanda faaliyet gösterebilir. Bunlardan bazıları; av, iz sürme, vurulan avı geri getirme, görme engelliler için rehber köpek, bekçi köpeği, narkotik, arama/kurtarma vb. Oldukça popüler bir ırk olan Labrador, Golden Retriever’dan daha dominant ve bağımsızdır. Orta derecede tüy döker, bakımı kolaydır. Düzenli fırçalama yeterli olacaktır. Kibar ve sevgi dolu olan bu ırk, aile köpeği olmaya en yatkın ırklardan biridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ