Köpeklere Dair Her Şey
Maltese Terrier Köpek Cinsi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yazar: - 13 Aralık 2022
192
0

Maltese Terrier, küçük köpek ırkları arasında bembeyaz tüyleri, yuvarlak gözleri ve dikkat çekici sevimlilikleri ile oldukça ilgi görmeyi başarırlar. Kökeni Malta’ya dayanan Maltese Terrier, küçük yapıları ve bakımının kolay olması nedeniyle evde beslenmeye en uygun köpek cinsleri arasında yer alır. İlgi görmeyi seven ve sevgi arsızı olarak da bilinen Maltese Terrier hakkında bilinmesi gereken tüm özellikleri sizler için şöyle açıklayabiliriz.

Maltese Terrier Köpek Cinsinin Tarihçesi

Tüm Terrier cinsleri ve köpek ırklarının en eskisi olarak bilinen Maltese Terrier, minimum 2000 yıllık köklü bir geçmişe sahiptir. İngilizler tarafından geliştirilen cins, Poddle ve Spaniel cinslerinin karışımından ortaya çıkar. Havanese, Bichon Frise ve Bolognese köpek cinslerinin de atası olarak kabul edilen Maltese Terrier, geçmiş yollarda soylu kişiler tarafından çok sevildiği için giderek üretiminde ve satın alınmasında artışlar yaşanmaya başlamıştır.

Sevimli görünümü ve oyuna duydukları büyük ilgi nedeniyle 1870’li yıllarda gösterilerde kullanılmaya başlanan Maltese Terrier, günümüzde birçok ailenin favorisi olmayı başaran köpek cinsleri arasında yerini korumaktadır.

Maltese Terrier Köpek Cinsleri Fiziksel Özellikleri

Ortalama boyları 13-14 cm olan Maltese Terrier, küçük köpek cinsleri arasında en popüler ırklardan biridir. Erkek ve dişi Maltese Terrier cinsi köpek özellikleri fiziksel görünümleri açısından kıyaslandığında, dişilerde boy 20-23 cm iken erkeklerde ise 21-26 cm arasında değişiklik gösterir. Fakat kilo olarak hem dişi hem de erkek Maltese Terrier, yaklaşık 3-4 kg’dır.

Beyaz ve dalgalı tüy yapısına sahip olan Maltese Terrier cinsi köpekler üşür mü? Maltese Terrier tüylerinin sık ve ince olması onları soğuğa karşı duyarlı hale getirir. Bu nedenle çok soğuk havalarda dışarıda veya ev ortamında üstüne uyan ve sağlıklı kumaşlardan üretilen köpek kıyafetleri giydirmeniz faydalı olabilir. Gözleri ufak, yuvarlak ve koyu renkli olan bu cinslerin iyi bakıldığı sürece ortalama olarak 13-15 yıl yaşam süreleri bulunur. 

Maltese Terrier Köpek Cinsleri Karakter Özellikleri

Maltese Terrier köpek cinsinin karakter özellikleri incelendiğinde; sıcakkanlı, samimi, arkadaş canlısı, yaşam dolu ve hareketli bir yapıya sahip oldukları görülebilir. Aynı zamanda fevkalade bir zekaya sahip olan sevimli dostlarımız, çevresinde olup biten her şeye son derece merak içinde yaklaşır.

Peki özellikle çocuklu ailelerin yakından merak ettiği bir konu olarak, Maltese Terrier çocuklarla anlaşabilir mi? Maltese Terrier, karakter olarak hızlı, oyuncu ve meraklı olduğu için bu özellikler onu biraz dikkatsiz yapabilir. Bu açıdan özellikle oyun oynadıkları sırada dikkatsizce davranışlar sergilemeye başlayan Maltese Terrier köpek cinsleri, çocuklara istemeden zarar verip, onlara karşı bazen huysuz davranışlar sergileyebilir.

Maltese Terrier Köpek Cinsleri Bakımı

Köpek sahiplerinin evde beslemek için öncelikli olarak tercih ettiği Maltese Terrier köpek cinslerinin bakımı oldukça kolaydır. Uzun ve ipek görünümünde tüylere sahip olan bu cinslerin, düzenli aralıklarla tüyleri taranmalı ve tırnak bakımları yapılmalıdır. Tüylerinin uzun olmasından dolayı ıslanması veya kirlenerek yapışması nedeniyle tüy bakımının güçleşmesi halinde, sahibi olarak 2-3 ayda bir düzenli olarak yıkamanız gerekir.

Peki, bakımından bahsetmişken Maltese Terrier çok havlar mı? Havlama konusu genelde apartmanda köpek beslemek isteyen kişilerin sorduğu konuların başında gelir. Maltese Terrier havlama potansiyeli yüksek bir köpektir. Bu nedenle apartmanda beslenmesi bazı zor durumların yaşanmasına zemin hazırlayabilir.

Peki, Maltese terrier evde yalnız kalabilir mi? Maltese Terrier köpek cinsleri, tabiatları gereği hareketli, meraklı ve yaşamınıza enerji katacak adeta rengarenk bir yaşama sahiptir. Bu nedenle sahiplerinden daima ilgi ve sevgi bekledikleri için, gün içinde uzun süreli yalnız kalmakta zorluk çekebilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ