Köpeklere Dair Her Şey
Mini Köpek Irkları ve Genel Özellikleri
Yazar: - 20 Haziran 2021
547
0

Köpekler sadece standart boyutlarda değil toplamda 5 ana kategoride ele alınmaktadır. Maxi yani en büyük ırkların yanı sıra büyük, orta, küçük ve en küçük köpek ırkları olarak incelenen patili dostlarımız için bu yazımızda mini (en küçük) köpek ırkları ve genel özelliklerini ele alacağız. Öncelikle mini köpek ırkları arasında ilk örnek, Tiny (süs) köpekleridir. Diğer köpeklere göre çok fazla havlayan bu sevimli dostlarımız gün içinde daha az egzersize ihtiyaç duymaktadır. Süs köpekleri ayrıca apartmanlarda da sorunsuz olarak beslenebilirler.

Pomeranian Boo Köpek Irkı

Son derece şirin bir yapısı olan Pomeranian Boo köpek ırkının günümüzde çokça sahiplenildiği biliniyor. Yavruyken farklı evcil hayvanlarla rahatlıkla yaşayabilen bu köpeklerin inatçı olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca ülkemizde yeteri kadar yaygın olmasalar da pek çok hayvanseverin meraklı araştırmaları arasında olduğu bilinir.

Evinizde sorunsuz olarak besleyebileceğiniz bu köpekler için özel havlamama eğitimi vermeniz önerilir. Çünkü gün içinde çok fazla havlayarak komşularınızı rahatsız edebilirler. Bebek ve çocuklarla arası iyi olmayan bu köpeklerin yine dostluk kurma konusunda eğitime tabii tutulması gerekebilir.

Pekingese Köpek Irkı

Çin kökenli bir köpek ırkı olan Pekingese, mini köpek ırkları arasında yerini almaktadır. Çin Kraliyet ailelerinin beslediği bu köpeklerin son derece asil bir görünümü vardır. Küçük yapısı sayesinde sevimli duran bu köpeklerin bacakları basık, tüyleri uzun, burunları da küçüktür. Pekingese köpekleri kıskançtır, bu yüzden sahiplerine aşırı bağlıdır. Uyku sırasında burunlarının küçük olması nedeniyle gürültü yapabilen bu köpeklerin en önemli özelliği ayakta uyuyabilmeleridir.

Pug Köpek Irkı

Mini köpek ırkı denildiğinde akla gelen Pug köpek ırkı son derece sıcak kanlıdır. Sahipleri dışında farklı insanlarla iyi anlaşabilen bu köpeklerin en sevdiği şey, oyun oynamaktır. Çocuklara iyi bir arkadaş olan Pug’ların yapısı gereği soğuğa karşı dayanıksız oldukları bilinir. Öte yandan enerjiktirler. Çok sıcakta da bunalabilen Pug’lar günümüzde daha çok kadın hayvanseverler tarafından sahiplenmektedir. Çünkü hareketli ve mutlu olan bu köpeklerin çevresine de mutluluk kattığı bilinir.

Pug köpek ırkı, kendilerine verilen eğitimleri kısa sürede kavradıkları için son derece zekidirler. Aynı zamanda sahiplerinden gelen ses değişimlerini anında algılayan sevimli Pug köpekleri hem sevildiğini hem de kendilerine kızıldığını da yine sahibini ses tonunda anlayabilmektedir.

Yorkshire Terrier Köpek Irkı

Mini köpek ırkı diğer adıyla küçük köpek ırkları arasında olan Yorkshire Terrier’in anavatanı İngiltere’dir. Son derece küçük bir süs köpeği olmanın yanı sıra çevik, atak ve zekidirler. Aileleriyle iyi geçinen bu köpekler yabancılara karşı mesafelidir. Üstelik yabancılara karşı son derece hırçın olduklarını da söylemekte yarar var. 16 yıla kadar yaşayabilen bu köpeklerin boyları 23 cm’ye kadar ulaşabilir. Enerjik canlılardır ve diğer köpeklere karşı da mesafelerini korurlar.

Chihuahua Köpek Irkı

Çekingen bir köpek türü olan Chihuahua’lar, korktukları zaman aniden bunalıma girer ve titremeye başlarlar. Yolculuk yapmaktan nefret eden bu köpeklerin bağışıklık sistemi ne yazık ki zayıftır. Bu yüzden sevmedikleri bir olay yaşandığında kısa sürede etkilenebilirler. Boyutları 13 cm’ye kadar olabilen bu köpeklerin 5 kg’a kadar ağır olabildikleri söylenebilir. Renkleri ise kahve, düz beyaz, mavi ve gridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ