Köpeklere Dair Her Şey
Nesli Tükenmiş Olan Köpek Irkları ve Özellikleri
Yazar: - 31 Ağustos 2021
556
0

Nesli tükenmiş köpek ırkları aslında birçok kişi tarafından merak ediliyor. Daha önce dünya üzerinde yaşayan ancak farklı nedenlerden dolayı ne yazık ki yok olan köpek ırklarının tarih boyunca çok çeşitli özellikleri de bulunmaktaydı. Genelde insanlar tarafından üremeye teşvik edilmedikleri için aramızdan ayrılan bu köpek ırkları ve genel özelliklerini bu yazımızda sizlerle paylaşıyor olacağız.

Tweed Water Spaniel

  1. yüzyıl itibariyle nesli tükenen bu köpekler ilk kez İskoç sınırlarında ortaya çıkmıştır. Uzun kuyruklu ve kıvırcık kahverengi tüyleriyle tanınan bu köpeklerin cesaretli, zekâlı ve spor yeteneği olan bir köpek ırkı olduğu belirtilmiştir.

Toy Trawler Spaniel

Nesli tükenmiş köpek ırkları arasında olan Toy Trawler’ın Sussex Spaniel ile King Charles Spaniel cinsi köpeklerden meydana geldiği belirtiliyor. Aslında bir spor köpeği olarak ortaya çıkan fakat bir süre sonra şov köpeği olarak tercih edilen bu köpeklerin daha çok İngiltere ve Avrupa’da popüler olduğu biliniyor. Ayrıca İtalya ve Hollanda’da da ön plana çıkan bu köpeğin 1920’li yıllara kadar soyu tükendiği aktarılıyor.

Tahltan Ayı Köpeği Irkı

Ayıların avlanması için yetiştirilen bu köpek Kanada’ya özgüdür. Ayı izlerini hızlıca takip ederken aynı zamanda hafif ve küçük olduğu için hızlı hareket eden bu köpeklerin diğer küçük hayvanlara ve insanlara karşı son derece kibar olduğu biliniyordu. 1970’li yıllara kadar bu ırktan herhangi bir köpeğe rastlanmadığı için nesli tükenmiş köpek ırkları arasında yerini almıştır.

Southern Hound

Harika bir koku alma yeteneğine sahip olan bu köpek ırkının 18. yüzyılda azalmaya başladığı bilinmektedir. Uzun kemikli gövde yapısıyla dikkat çeken bu köpek çok hızlı olmasa da İngiltere’de en çok tercih edilen köpekler arasında yerini aldığı unutulmamalıdır.

Russian Tracker

Çok uzun yıllar boyunca koyun sürülerini korumak için tercih edilen ve yerli bir köpek olan Russian Tracker’ın omuz yükseliği 100 cm’ydi. Ayrıca 45 kg’a kadar ulaşabilen bu köpeklerin sürüleri yırtıcılardan başarılı bir şekilde uzaklaştırdığı biliniyor. Esnek ve hızlı olan Russian Tracker’ın akıllı olması da bilinen diğer özellikleri arasında.

Dugo Cubano

Küba’da ortaya çıkan ve nesli tükenen köpek ırkları arasında olan Dugo Cubano’nun yetiştirilme amacı, kaçan köleleri yakalamaktı. Ancak köleliğin kaldırılmasıyla beraber bu köpek cinsine de ihtiyaç kalmamıştır.

Nesli tükenen diğer köpek ırkları; Alpine Mastiff, Chien-Gris, Paisley Terrier ve İngiliz Beyaz Terrier olarak sıralanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ