Köpeklere Dair Her Şey
Papillon Köpek Cinsi ve Genel Özellikleri
Yazar: - 06 Şubat 2021
811
0

Papillon Köpek cinsi biraz sert karaktere sahiptir. Küçük ırk köpeklerden olan bu cinsin sahiplendirilmesi sürecinde sabırlı olunmalıdır. Ayrıca yetiştirme sürecinde birçok kritere dikkat etmeniz tavsiye edilir. Küçük ırk köpekler arasında tarihi çok eski olan Papillon Köpek cinsinin kulakları kelebeğe benzetilir. Aslında görünümü ilginç olsa da çok sevimli oldukları unutulmamalıdır. Son derece zeki bir köpek ırkı olan Papillon cinsinin birçok ressama öncülük ettiğini söylememiz gerekir. Watteu, Van Dyke, Rumens gibi ressamlar, eserlerinde bu köpek cinsine ciddi önem vermiştir. Son olarak Papillon Köpek ırkının 1500’lü yıllardan beri var olduğu bilinir. Menşei olarak Fransa ve Belçika kabul edilmiştir.

Papillon Köpek Irkının Genel Özellikleri

Dişi Papillon cinsi köpekler 4 kiloya kadar ulaşabilirken, erkek olanları 4.5 kilogram olabilir. Görünüş ve boyut gibi faktörler her köpek cinsinde farklıdır. Haliyle Papillon köpeklerinin boyları da 28 cm’ye kadar çıkabilir. Uzun ve ipeksi tüylere sahip olan bu köpeklerin rengi beyazdır. Üzerinde ise her renkten lekeler bulunabilir. Kuyrukları tüylü ve kıvrıktır. Kulaklarında da tüy bulunmaktadır.

Papillon Köpek Irkının Karakteristik Özellikleri

Son derece zeki olan Papillon ırkı bazen agresif davranışlar sergilemektedir. Eğer yavruluk döneminden itibaren sosyalleştirmediyseniz size karşı sinirli olabilir. Bu yüzden Papillon cinsi köpek sahiplenmeyi düşünüyorsanız mutlaka küçükken gerekli eğitimleri vermenizde yarar var. Ailedeki bireylerin dışında farklı canlılarla da sosyalleşmesi gereken bu köpeklerin küçük çocuklarla iyi geçindiği bilinir. Eğitimi kolaydır. Son olarak havlama sırasında yüksek ses çıkarabilirler.

Papillon Köpek Bakımı Nasıl Yapılır?

Papillon Köpek bakımı diğer türlere göre kolaydır. Çünkü tüyleri uzun olsa da farklı bir bakım sürecine gerek yoktur. Zaten tüylerini de az döktüklerinden haftada 1 defa özel köpek tarağıyla taramanız yeterli olacaktır. Aynı şekilde tırnaklarının uzaması halinde yine köpeklere özgü üretilen tırnak makaslarını kullanabilirsiniz. Ağız ve kulak temizliğinde ise veteriner hekimden destek almanız uygundur. Dilerseniz Papillon köpek ırkı için özel bir bakım programı hazırlamak adına veteriner hekiminizi ziyaret edebilirsiniz. Yine de bu köpeğin bakımının kolayca yapılabildiğini söylemekte yarar var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ