Köpeklere Dair Her Şey
Pitbull Nasıl Bir Köpekdir Özellikleri Neler
Yazar: - 05 Mart 2020
1.879
0

Köpekler insanların şüphesiz en sadık ve en sevimli dostlarıdır. Ancak köpek cinslerinin içerisinde yer alan pitbullar diğer köpeklere göre ürkütücü ve tehlikelidir. Bunun yanında pitbull cinsi köpeklerin özelliklerinden bahsedersek;

  • Fiziki yapısı kısa boyunlu, kaslı ve bodurdur. Pitbulların boyları çok fazla uzamaz.
  • Burun delikleri geniştir, farklı renklerde olabilir ve çok iyi koku alır.
  • Omuzları kaslıdır ve boynu omuzlardan direk kafaya doğru uzanır.
  • Göğüs yapısı çok olsa da diğer köpeklere oranla daha geniştir.
  • Kuyruğu kısa ve düzdür. Tüyleri vücuduna doğru yatıktır. Yumuşak gibi görünse de sert bir tüy yapısı vardır.
  • Kilosu 20-30  kilogram arasında değişiklik göstermektedir. Çene yapısı diğer köpeklere oranla çok daha kuvvetlidir.

Fiziki özellikleri sayesinde oldukça ürkütücü bir görüntüye sahiptir. Sağlıklı ve güçlü vücut yapısı olduğu için uzun yıllar sağlıklı bir şekilde yaşayabilirler. Bağışıklık sistemleri çok kuvvetlidir.

Pitbulların Kişilik Özellikleri

Pitbull cinsi köpekler saldırgan ruh haline sahiptir. Bu nedenle sahibinden farklı insanlar ve diğer köpeklerle genellikle anlaşamazlar. Karşılaştığı köpek ya da diğer hayvanlar ne kadar büyük olsa da aldırış etmeden hemen saldırıya geçebilirler. Anlaşması ve sakinleştirmesi zor bir tür olduğu için evde beslenmesi pek uygun görülmemektedir. Eğitimleri genellikle zordur ve uzun zaman alabilir. Ürkütücü bir  yapısı olsa da köpek türleri içerisinde sahibine en sadık kalan türdür. Acı hissine olan toleransı çok yüksektir. Sinirli karakter yapısına sahiptir. Bu nedenle yüzü her zaman asıktır. Dışarıda gördüğü her türlü hayvana saldırma özelliği olan bu köpeğin sahipleri çok dikkatli olmalıdır. Eğitimleri tamamlanmadan dışarıya çıkılması önerilmemektedir.

Pitbullar Hangi Aileye Mensuptur?

Pitbull cinsi köpeklerin tarihini incelediğimizde ilk ortaya çıktıkları dönem 19. Yüzyıla dayanmaktadır.  Pittbullar 19. Yüzyılda bulldog ve terrier cinsi köpeklerin çiftleşmesi ile ortaya çıkmıştır. Ailesi Amerikan Pitbull Terrierdir. Aile arası bağları oldukça kuvvetlidir. Amerikalılar tarafından bilinçli olarak üretilmiştir. Özel üretim olan bu köpekler tamamen çene kuvveti ve vücut ağırlığı düşünülerek beslenmiştir. Günümüzde pitbull cinsi köpeklerin üretilmesi ve beslenmesi istenmemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ