Köpeklere Dair Her Şey
Sibirya Kurdu ve Bakım
Yazar: - 30 Temmuz 2022
183
0

Sibirya kurdu ve bakımı nasıl olması gerektiği merak edilen bir konudur. Özellikle hayvan severler tarafından Sibirya kurdu ve bakımı konusu sıklıkla araştırılan konuların başında gelmektedir. 

Sibirya Kurdu Evde Bakılır mı? 

Sibirya kurtları yapıları gereği bağımsız ve özgür köpeklerdir. Dolayısıyla Sibirya kurdu ve bakımı evde çok kolay olmayan bir durumdur. Fakat elbette evlerde yaşayan Sibirya kurtları da bulunmaktadır. Sibirya kurtları çok atletik ve hareketli canlılardır. İçlerinde bulunan ve atmaları gereken bu enerjiyi atamadıkları zaman yaşam konforları oldukça düşmektedir. Bu sebepler dolayısıyla da Sibirya kurtları apartman hayatına kolay adapte olabilen canlılar değildir. Geniş bahçeli alanlarda enerjilerini rahatlıkla atabilecekleri için böyle yerler yaşamalarına çok daha uygun olacaktır. Sibirya kurtları kökenleri olarak soğuk havaya dayanıklı bir ırktır.


Çok soğuk havalara karşı yüksek bağışlılıkları olan bu köpekler kolay kolay hastalanmaz. Sibirya kurtlarının sıcak havaya karşı da dayanaklıkları bulunmaktadır. Ancak sıcak havaların gittikçe yükselmesi ve yoğun sıcak havaya maruz kalmak, Sibirya kurtları için sağlıklı bir durum değildir. Bu gibi durumlar Sibirya kurtlarını sağlıklı bir hayat yaşamaları için tavsiye edilmemektedir. Sibirya kurtları bağımsız köpekleri oldukları için kaliteli bir eğitim almaları gerekmektedir. Köpek sahipleri bazı durumlarda Sibirya kurtları için profesyonel bir eğitim desteği alabilirler. Doğru bir eğitim almamış Sibirya köpeğine ev gibi ortamlarda bakmak hem köpekler hem de sahipleri için rahatsız ve konforsuz olacaktır. Eğer Sibirya kurduna evde bakmak istiyorsanız gün içerisinde köpeğinizin enerjisini atması için muhakkak egzersiz yaptırmanız gerekmektedir. Gün içerisinde enerjisini atamayan köpekler evde huzurlu olmayacak ve hırçınlaşacaktır. Sibirya kurtlarının fırsat buldukları anlarda evden uzaklaşma isteklerini de göz ardı etmemek gerekir. Dolayısıyla eğer evde Sibirya kurdu bakmak istiyorsanız, gözünüz her zaman onun üstünde olmalıdır. 

Sibirya Kurtlarının Özellikleri Nelerdir? 

Sibirya kurtları mizaçları olarak oldukça zeki ve cana yakın hayvanlardır. Atletik yapılı ve çok güçlü olan bu köpekler dünya üzerinde en sık sahiplenilen köpeklerin de arasında gelirler. Yüzleri ve bakışlarının sertliği bazı kişileri korkutsa da Sibirya kurtları sakin ruh haline sahip köpeklerdir. Tüyleri ve gözlerinin rengi farklılık gösteren çeşitleri bulunsa da genellikle Sibirya kurtlarının cam mavisi gözleri bulunur. Bu cam mavisi gözleri ile de ilgi çeken ve sevilen Sibirya kurtları oldukça büyük hayvanlardır. Erkek cinsiyetli Sibirya kurtları yaklaşık olarak 55 ila 65 cm aralığında ve yaklaşık olarak 45 ila 60 kg arasında bulunmaktadır. Dişi Sibirya kurtları ise 56 ila 60 cm aralığında ve 40 ila 50 kg ortalamada bulunurlar.


Sibirya kurtlarının en belirgin özelliklerinden bir diğeri ise yalnız kalmaktan hoşlanmayanlar olmalarıdır. İnsanlara ve diğer hayvanlara karşı oldukça cana yakın ve sıcak kanlılardır. Gezmeyi seven bu tür köpeklerin genellikle enerjisi oldukça yüksektir. Sibirya kurdu ve bakımı hakkında en önemli etkenlerden bir diğeri ise bu köpeklerin dişlerinin haftada iki kez fırçalanması gerektiğidir. Sıcak ortamlarda durma ya uzun süre tahammül edemeyen Sibirya kurtları, günde en az iki öğün beslenmelidir. Beslenmeleri genellikle kuru mama ile yapılan Sibirya kurtları, veterinerin önerdikleri mamaları kullanabilir. Veteriner hekimler bu köpekler için kullanılması gereken mamaları ve vitamin miktarlarını sahiplerini söylemektedir. Bu gibi durumlara dikkat edildiği takdirde Sibirya kurtları konforlu ve uzun bir hayat yaşarlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ