Köpeklere Dair Her Şey
Sibirya Kurdunun En Belirgin Özellikleri
Yazar: - 03 Mart 2023
234
0

Zeki, sadık, inatçı ve eğlenceli karakterleri ile ön plana çıkan Sibirya kurdunun en belirgin özellikleri birçok hayvansever tarafından merak edilir. Özellikle Husky cinsini merak eden ve beğenen hayvanseverler için Sibirya kurdunun en belirgin özelliklerini yedi başlık altında sıralayabiliriz.

Soğuk Havaya Karşı Yüksek Direnç

Mavi göz rengi ile dikkat çeken Sibirya kurdunun en belirgin özelliklerinden biri soğuk havalara karşı fazlasıyla direnç gösteren kürk yapısıdır. Peki, Sibirya kurdu sıcakta yaşar mı? Sibirya kurdunun kalın ve tüylü kürk yapısı, sıcak iklimde yaşamaya elverişli değildir. Tarihi kökeni incelendiğinde kızak köpeği olarak kullanılan Sibirya kurdu, sıcak hava koşullarında bunalır. Hava sıcaklığı -60 dereceye kadar yaşayabilen bu köpek cinsleri, genel olarak soğuk hava koşullarında kendini mutlu hisseder.

Atletik Vücut Yapısı

Kompakt gövdeye sahip olan Sibirya kurdu, dışarıdan bakıldığında oldukça atletik bir vücut yapısına sahip olduğu söylenebilir. Siyah ve gri tüy renginin vermiş olduğu benzersiz görünüm, keskin mavi göz rengi ile birleştiğinde eşi görülmeyen bir fiziki görünüm avantajı sunar. Bu ırkın bacak, göğüs ve karın bölgesi oldukça kaslı bir görünüme sahiptir. Saflığını koruyan ve dünya üzerindeki en eski köpek ırkları arasında yer alan Sibirya kurdu, sahip olduğu atletik ve dayanıklı vücut yapısı nedeniyle kızak çekme amacıyla kullanılır.

Özgür Ruh Yapısı

Sibirya kurdu karakter özellikleri incelendiğinde, özgür ve bağımsız bir ruh yapısına sahip olduğu görülür. Bunun nedeni ise, biyolojik etmenlerdir. Kuzeyde ortaya çıkan bu ırk, çok katmanlı ve kalın kürk yapısı nedeniyle sıcağa tahammül edemez. Bu nedenle sürekli olarak hareket etmek, koşmak ve oyun oynamak ister. Gezmeyi, oyun oynamayı ve eğlenmeye pek düşkün olan dostlarımız, bağımsızlığına düşkün ve eğitim verilmesi güç olan ırklar arasında yer alır.

 Sürekli Oyun Oynama İsteği

Gözleri ile dikkat çeken Sibirya kurdu nasıl bir köpek? Sibirya kurdunun özelliklerinden bahsederken enerjik ve bağımsız bir karaktere sahip olduğundan bahsetmiştik. Şöyle ki çocuksu, bağımsız ve özgür bir ruha sahip olduğu için yerinde durmayı pek sevmez. Şefkatli, sadık ve zeki bir yapıya sahip olan sevimli dostlarımız, aynı zamanda sahipleri ile vakit geçirmekten, egzersiz yapmak ve oyun oynamaktan fazlasıyla hoşlanır.

Kapalı Alan Fobisi

Dış görünümü ile popüler köpek ırkları arasında yer alan Sibirya kurdu evde beslenir mi? Sibirya kurdu, apartman hayatına uyum sağlayamayan köpek ırklarından biridir. Uysal ve sadık olan Husky, aynı zamanda özgür ruhlu ve çok enerjik bir ırktır. Dolayısıyla onu gün boyunca kapalı bir alanda tutarak besleyemezsiniz. Aynı zamanda havlama ve ulumaya çok meyilli olan Sibirya kurdu, apartman yaşamında sahibini zaman zaman zor durumda bırakabilir.

Çocuklu Aileler ile Uyumluluk

Sibirya kurdu; zeki, sadık, enerjik ve nazik bir köpek cinsidir. Sosyalleşmeye meyilli olan Sibirya kurdu, sevecen tavırları ile kendine hayran bırakır. Hatta etrafa karşı sergilediği sevecen ve sosyal tavırları nedeniyle, bekçi köpeği olarak pek tercih edilmez.

Sibirya kurdunun en belirgin özelliklerinden bahsederken sevecen ve nazik olduğundan bahsedilir. Peki, Sibirya kurdu çocuklarla anlaşır mı? Husky cinsi, çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla oldukça iyi anlaşır.

Eğlencelerine fazlası ile düşkün olan bu cins, saldırgan davranışlar sergilemez. Dolayısıyla çocuklu ailelerin rahatlıkla tercih edebileceği ve ortak bir yaşam alanını paylaşabileceği köpek ırkları arasında Husky, ilk sıralarda yer alır.

Yalnız Kalmaktan Hoşlanmama

Sibirya kurdu olarak da bilinen Husky özellikleri açıklanırken, yalnız kalamadıklarından bahsedilebilir. Bağımsız ruhları, zeki ve sevecen tavırları ile dikkat çeken Sibirya kurdunun en belirgin özellikleri arasında yalnız kalmaktan hoşlanmamaları yer alır. Hatta evde veya bahçede uzun süre yalnız kalan Husky, uzun uzun uluyabilir ve ev eşyalarına zarar verebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ