Köpeklere Dair Her Şey
Sokak Köpeklerini Nasıl Besleyebiliriz?
Yazar: - 22 Kasım 2022
359
0

Evde yaşayan köpeklerin beslenmesine ne kadar özen gösteriyorsak, sokak hayvanlarınkine de o kadar göstermemiz gerekebilir. Özellikle hayvanseverlerin bu konuya yönelik merak ettiği sorulardan biri de sokak köpekleri nasıl beslenir? Sokak köpeklerini besleyerek mutlu etmek istiyorsanız, köpek kuru mamalarını öncelikli olarak tercih edebilirsiniz. Kuru mamaların içeriğinde köpeklerin ihtiyaç duyduğu tüm vitamin, protein ve gerekli vitaminler bulunur. Fakat mama dışında beslenme önerilerine ihtiyaç duyuyorsanız, sizlere kuru mama dışında sokak köpeklerine verebileceğiniz birkaç gıda takviyesi önerebiliriz.

Sokak Köpeklerine Mama Dışında Ne Verilir?

Sokak köpeği kuru mama yer mi? Sokak köpeklerinin kuru mamaları vereceğiniz mamanın aromatik tadına ve kalitesine göre tüketip tüketmeyeceği değişiklik gösterebilir. Damak tadına hitap eden çeşitli aromatik tatlarla lezzetlendirilmiş ve mineral açısından zengin kuru mamaları tüketmekten oldukça zevk alırlar. Fakat bazen verdiğiniz kuru mamayı beğenmeyebilirler. Bu durumda sizlere önerdiğimiz birkaç tarifi hazırlayarak farklı bir ikramda bulunabilir, sevimli dostlarımızı sevindirebilirsiniz.

Kemiksiz Kırmızı Et veya Tavuk Eti

Sokak köpeği tavuk eti yer mi? Bu soruyu sorarken cevabını da aslında biliyor olabilirsiniz. Köpekler etobur canlılar oldukları için ona sunacağınız tavuk eti veya kırmızı eti seve seve tüketeceklerdir. Fakat sokak köpekleri için hazırladığınız kırmızı et veya tavuk etini mutlaka haşlamanız gerekir. Aynı zamanda köpekler için hazırlayacağınız kırmızı et ve tavuk etinin kemiksiz kısımlarını tercih etmeniz, bağırsak sağlığı açısından oldukça önemli bir detaydır.

Kemik Suyu

Sokak köpekleri mama dışında ne yer? Diye merak eden hayvanseverler için kemik suyu favori tercihlerimizden biridir. Kemik suyunun içeriğinde yer alan yüksek mineraller ve glisin amino asidi sayesinde köpeklerin bağışık sistemi güçlenip, kemik ve tüy gelişimleri olumlu yönde etkilenir.

Haşlanmış Yumurta

Sokak köpeklerine yumurta verilir mi? Sokak köpekleri için sağlıklı gıda takviyeleri arasında haşlanmış yumurta yer almaktadır. Protein değeri açısından oldukça yüksek haşlanmış yumurta, köpeklerin açlık ihtiyacını sağlıklı bir şekilde gidermesine yardımcı olur. Fakat mutlaka yumurtanın taze ve pişmiş olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Balık

Evimize aldığımız balıklardan ufak bir kısmını sokak köpekleri için ayırabilirsiniz. Tüylerinin oldukça parlak görünmesine yardımcı olan balık çeşitlerini dilerseniz haşlayabilir, dilerseniz ızgarada pişirerek sokak canlıları ile paylaşabilirsiniz.

Balık tüketmeyi oldukça seven tüylü dostlarımız için ton balığı tercihinde de bulunabilirsiniz. Köpeğe ton balığı vermek, açlık ihtiyacını hem sağlıklı hem de lezzetli bir şekilde giderebilmesine yardımcı olacaktır.

Sulu Ev Yemekleri

Yemek masasından kalkarken çoğu zaman bitmeyen tabaklar çöpe boşaltılır. Bu artık yemekler arasından sağlıklı olanları çöpe atmak yerine sokaktaki dostlarımızla paylaşmayı deneyebilirsiniz. Peki, köpekler ev yemeği olarak ne yer? Köpeklere ev yemeği olarak verebileceğiniz birçok yiyecek vardır. Haşlanmış etler, pişmiş yumurta, kemik ve tavuk suyu çorbası, pirinç pilavı ve makarna köpekler için hazırlayabileceğimiz sağlıklı yemekler arasında yer alır. Fakat sokaktaki dostlarımıza ev yemeği ikram ederken, sindirim sistemi sağlığı açısından çok baharatlı ve şekerli gıdalar olmamasına dikkat edebilirsiniz.

Süt Ürünleri

Sokak köpekleri için önerebileceğimiz yemek takviyeleri arasında süt ürünleri önemli bir konumdadır. Pastörize edilmiş süt içerisine doyurucu olması açısından ekmek doğrayarak, sokaktaki sevimli dostlarımıza ikram edebilirsiniz.

Genel olarak laktoz içeren süt ürünleri köpeklerin sindirim sistemini bozucu etkiye sahip olsa da az yağlı ve probiyotik süt ürünlerini mide ve bağırsak sağlığı açısından tercih edebilirsiniz. Peki, sokak köpeklerine yoğurt verilir mi? Sokak köpekleri için yoğurt tüketimi, sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olabilir. Bu nedenle az yağlı ve probiyotik değeri yüksek yoğurt çeşitleri sokak köpekleri için önerdiğimiz yiyecekler listesine dahil edilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ