Köpeklere Dair Her Şey
Süs Köpeği Cinsleri
Yazar: - 12 Eylül 2022
281
0

Özellikle küçük apartman dairelerinde, insanlarla yaşamaya kolaylıkla alışabilen süs köpeği cinsleri pek çok kişi tarafından araştırılır. Köpekler uzun yıllardır insanlar ile yaşamaya ve evcil hale gelmeye alışmış hayvanlar olarak bilinir. Ancak her köpeğin eve ve insanlar ile yaşamaya alışmak için ihtiyaçları olan süre, birbirinden oldukça farklıdır. Özellikle küçük bir evde yaşayan ancak bu evini bir köpek ile paylaşmak isteyen kişiler, süs köpeği olarak da anılan küçük ırklar hakkında araştırma yapar. 

American Cocker 

1800’lü yıllarda İngiltere’den, Amerika’ya getirilmesi ile o günden bu yana en popüler cins köpeklerinden biri American Cocker olarak bilinmektedir. Kısa tüyleri ve oldukça sevimli bir görüntüleri olan bu köpekler, pek çok kişinin evcil hayvan olarak tercih ettikleri köpekler arasında bulunur. Genellikle şampanya veya tarçın renginde olan bu köpekler, av yetenekleri oldukça gelişmiş köpeklerdir. Çok kolay şekilde eğitiliyor olması ve sahip olduğu yüksek zeka bu köpek türünün karakteristik özellikleri arasında bulunur. 

Beagle 

Kelime anlamı olarak da küçük anlamına gelen Beagle köpekler, evcilleştirilmek için en sık tercih edilen köpeklerden biri olarak bilinir. İnsanlarla, özellikle küçük yaştaki çocuklarla vakit geçirmeyi çok seven bu köpekler, sosyalleşmekten de büyük bir keyif almaktadır. Saldırgan olmaması bu köpeklerin evlerde, insanlarla yaşamaya kolaylıkla alışmasını sağlamaktadır. Meraklı ve gözlemci olan Beagle köpekler, en fazla 40 santimetre kadar uzamaktadır. 

Dachshund

En popüler süs köpeği cinsleri arasında bulunan Dachshund, sosis köpek olarak da anılır. Avcılık iç güdülerinin oldukça gelişmiş olduğu bu köpek cinsi, insanlarla oldukça iyi anlaşır. Sahiplerine karşı oldukça kuvvetli bir bağı olan Dachshund köpeklerin, akıllı ve hayat dolu oldukları bilinir. Hareket etmeyi ve oyun oynamayı çok seven bu köpekler, kolaylıkla eğitilebilir. 

Toy Poodle 

Kaniş cinsine ait bir köpek olarak bilinen Toy Poodle, bu cinsin en minik köpeği olarak bilinir. Oldukça popüler bir süs köpeği cinsi olan bu köpek oldukça sosyal özelliklere sahiptir. Hem insanlarla hem de diğer köpeklerle iletişim içinde olmayı çok seven Toy Poodle köpeklerin düzenli bakıma ihtiyaçları olduğu da göz ardı edilmemelidir. 

Oldukça minik bir yapıya sahip olan bu köpekler, evde yaşamaya en müsait köpek cinslerinden biri olarak bilinir. Sevimli görüntüsü sayesinde kısa süre içerisinde herkesin kalbini kazanabilen Toy Poodle köpekler, oyun oynamayı çok sever. 

Pomeranian Köpek 

Süs köpeği denildiğinde akla ilk gelen türlerin başında Pomeranian köpekler gelmektedir. En fazla 28 cm kadar uzayabilen bu köpeklerin çift katlı tüyleri bulunur. Tüylerinin gür ve sık olması bu köpeklerin düzenli şekilde bakıma ihtiyaç duymalarını sağlar. Dik kulakları ve kabarık tüyleri sayesinde kolaylıkla sempati kazanan Pomeanian köpekler günde yalnızca 20 dakikalık fiziksel aktiviteye ihtiyaç duyar. Küçük cins köpekler arasında bulunan Pomeranian köpeklerin ağrılıkları ise 2 ila 3.5 arasında değişir. 

Maltese

Geniş burunları, genellikle beyaz ve uzun tüyleri olan Maltese köpekler küçük cinse sahip köpekler arasında bulunur. Günümüzde en çok sahiplenilen köpekler arasında gelmesinin sebeplerinden biri ise bu köpeklerin çok uysal olmalarıdır. İyi huylu ve sevecen bir mizaca sahip olan Maltese köpekler süs köpeği cinsleri arasında bulunur. Bu köpekler oldukça zeki olmaları sebebiyle, kısa süre içerisinde eğitilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ