Köpeklere Dair Her Şey
Taşınırken Köpeğin Stresini Azaltma
Yazar: - 25 Mayıs 2022
298
0

Taşınırken köpeğin stresini azaltma önemsenmesi gereken konular arasında yer alır. Köpekleri en çok strese sokan nedenlere bakıldığı zaman taşınmanın en yukarılarda olduğu görülür. Bu nedenle taşınma sırasında köpek her türlü strese girecektir. Fakat köpeğin stresini azaltma ve kendini daha iyi hissetmesini sağlamak amacıyla yapılması gereken belli başlı taktikler de bulunur. Bunlar genel olarak taşınma sırasında ve yeni eve alışma sürecinde dikkat edilmesi konular arasında yer alır. 

Taşınma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taşınırken köpeğin stresini azaltma için taşınma sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Taşınma süreci başlamadan önce ilk olarak evdeki eşyaları toplama süreci vardır. Bu süreçte köpekle birlikte ve köpeğin bulunduğu odalarda yer alan eşyaları toplamak gerekir. Köpeğe bu süreçte bazı görevler getirilebilir. Bu durumda taşınma süreci daha eğlenceli bir hale gelecektir ve köpek eşyaların toplanma sürecinde stresini en aza indirmiş olacaktır. Bununla birlikte evdeki toplanması gereken en son eşya köpek eşyalarıdır. Özellikle köpeğin en sevdiği nesneler ortadan kaldırılmamalıdır. Her zaman köpeğin yanında olması ve onunla vakit geçirmesi sağlanmalıdır.

Tüm eşyalar toplandığı zaman taşınma sürecine gelindiği zaman evde köpeğin kendini güvende hissedeceği bir odaya yerleştirilmesi önemlidir. Burada köpeğin maması, suyu gibi eşyaları bulunmalıdır. Bu odada çok uzun süre yalnız bırakılmamalıdır. Ara ara köpeğin yanına gelerek onunla vakit geçirmek önemlidir. Diğer odalarda bulunan eşyalar toparlandığı zaman köpek arabaya indirilmelidir. Köpek ve eşyaları odadan çıkartıldığı zaman bulunduğu odanın da tüm mobilyaları toplanmaya başlanabilir. 

Ardından yeni eve götürülür. Yeni evde köpeğin seveceği ve kendini rahat hissedeceği bir ortam oluşturulmalıdır. Bu ortamda durabilmesi için ona ödül maması vermek gerekir. Bu süreçte odada tek başına bırakılmamalıdır. Odaya alıştıktan sonra ve sakinleştikten sonra odadan çıkılabilir. Fakat yine ara ara odaya uğrayarak kontrol edilmelidir. Bu kontroller sırasında onunla yoğun ilgilenmek önemlidir. Bilmediği bir odada yalnız bırakılırsa kendini terk edilmiş olarak hissedebilir. Uyumak için ihtiyacı olan şeyler de yapılmalıdır. Aynı zamanda evde çok gürültü çıkmamasına da dikkat etmek gerekir.

Eve Alıştırma Süreci

Taşınırken köpeğin stresini azaltma konusunda en önemli nokta da eve alışma sürecidir. Köpekler değişikliği çok seven canlılar olmadıkları için yeni eve ve yeni sokaklara alışabilmesi biraz zaman alabilir. Bu süreçte köpeğin yalnız bırakılmadığı çok önemlidir. Köpek yeni eve alışmadan yalnız bırakılırsa kendini çok daha kötü hissedebilir. Köpeği alıştırabilmek için eski evde yapılan rutinlerin yeni evde de tekrar edilmesi gerekir. 

Köpekler etrafta sahibinin ve kendisinin kokusunu duyarsa eğer o eve daha kolay alışır. Bu nedenle köpek sahibi giymiş olduğu tişörtleri bir yere bırakabilir. Bunun dışında köpeğin sevdiği tanıdık kokular da ev içerisine yaygınlaştırılabilir. Köpekle hareketi arıtmak ve sokağına alıştırmak önemlidir. Köpeğin eve ve sokağa alışabilmesi için daha uzun süre vakit geçirilebilir. Köpeğin alışması için ve stres olmaması için sahibinin de her zaman olumlu bir ruh hali içinde olmalıdır. Köpek sahibinin stresli olduğunu görürse daha çok strese girer. Bu nedenle sürekli güler yüzlü olmak ve pozitif enerji saçmak gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ