Köpeklere Dair Her Şey
Terrier Irkının Özellikleri
Yazar: - 05 Mart 2020
1.992
0

Ortalama on beş ile on sekiz yıl yaşam ömrüne sahip olan terrier maltese ırkı, bilinmekte olanın aksine öğrenmeye istekli bir cinstir. Son derece dost canlısı ve sosyal olan Terrier maltese ırkı, sahip olduğu yüksek enerjisi nedeni ile ilk kez köpek sahiplenen kişileri zorlayabilmektedir. Genelde oyuncak boyutlarında ki köpekler, saldırgan ve eğitimi zor olarak bilinmektedir.  Küçük boyutlarda ki köpeklerin sakin bir yapıya sahip olmaları bekleniyor olsa da bu cins köpekler, bu beklentiyi karşılayamamaktadır. Terrier maltese ırkı, aşırı ilgiyi sevmediği gibi uzun süre olmamak şartı ile kendi başına oyuncakları ile oynayarak vakit geçirmeyi tercih etmektedir.

Terrier Irkının Fiziksel Özellikleri

Terrier Maltese ırkı, yuvarlak bir kafatasına sahiptir ve bu sayede diğer oyuncak ırklarının tersine yuvarlak bir yüze sahip olabilmek için özel tıraşa ihtiyaç duymamaktadır. Terrier Maltese ırkı, genelde koyu ve yuvarlak gözlere sahip olmasının yanı sıra burnu da siyah ve geniştir. Ayrıca başının üzerinden yana doğru uzanan tüylü kulaklara sahip olan Terrier maltese ırkının kuyruğu ise uzun tüylerle kaplı olup, çoğunlukla vücudunun üzerine doğru kıvrık şekildedir. Oyuncak türüne dahil olan terrier ırkının gövdeleri uzun, boyutları küçük ve oldukça enerjiktirler. Terrier ırkının rengi ne olursa olsun burnu, dudakları ve patileri her daim siyah renktir. Terrier ırkı, uzun bir gövdeye oranla daha kısa bacaklara sahip olup, bacak boyunun ise yüzde altmışı kadar uzunlukta da kuyruğa sahiptir.

Terrier Irkının Yabancı İnsanlara Ve Diğer Evcil Hayvanlara Davranışı

Terrier ırkı, karşılaşmış olduğu insanlara karşı ılımlı bir tutum içerisindedir ve kısa süre içerisinde sıkı bir bağ kurabilen bir cinstir. Terrier ırkı, sosyal ortamlara uyum sağlayabildiği gibi bulunduğu ortamında ilgisini üzerinde toplamayı sevmektedir. Terrier ırkı bir cinse sahip olanlar, sürekli ilgiyi üzerinde istemesi nedeni ile sevdiği oyuncakları belirlemeli ve onlarla zaman geçirmeye teşvik etmelidirler. Terrier ırkı, diğer oyuncak türleri arasında kendi kendisine eğlenebilen birkaç köpekten biri olup, evcil hayvanlar içerisinde köpekler yerine belirli bir alışma sürecinin ardından kediler ile arası son derece iyi olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ