Köpeklere Dair Her Şey
Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri Hangileri?
Yazar: - 30 Temmuz 2021
502
0

Tüy dökmeyen köpek cinsleri aslında herkes tarafından merak ediliyor. Çünkü tüy sorunuyla uğraşmak istemeyenler bu köpek ırklarına yoğunlaşarak sahiplenmeye çalışıyor. O halde köpek sahiplenmeyi düşünenler için hazırladığımız bu içeriği sonuna kadar takip etmeli ve tüy dökmeyen köpek cinsleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Köpeklerde tüy dökme daha çok mevsim geçişlerinde yaşanır. Bazen de hastalıklardan ve hatta aşırı stresten dolayı tüy dökebilen patili dostlarımızın mutlaka veteriner hekime gösterilmesi gerekir. Sürekli tüy döken köpeklerden hoşlanmayanlar aşağıda sıralayacağımız köpek cinslerini sahiplenebilir.

Tüy Dökmeyen Köpek Irkları

Tüy dökmeyen köpek cinsleri aslında hem tüy yapısı hem de ırksal özelliklerinden dolayı aşırı bir tüy dökme sorunu yaşamaz. Eğer tüye karşı alerjiniz varsa bu köpeklerden birini sahiplenebilirsiniz. Yorkshire Terrier, Papillion, Basenji ve Shih Tzu köpek ırkları, tüy dökmeyen köpek cinsleri arasındadır.

Shih Tzu

Tüyleri dökülmeyen köpeklerden olan Shih Tzu bu özelliği sayesinde en çok sahiplenilen köpeklerden biridir. Ayrıca apartman köpeği olarak da tercih edilmektedir. Tüy bakımını 15 günde bir yapmanız yeterlidir.

Basenji

Basenji köpek ırkı da tüy dökmeyen köpek cinsleri arasındadır. En yakın dostunuz olabilecek olan Basenji cinsi çok sevimli hareketleriyle tanınır. Öte yandan koruyucu iç güdüsüyle dikkat çeken Basenji köpek ırkının hareketsiz kalması halinde tembelleştiği ve ciddi kilo alabildiği unutulmamalıdır.

Papillion

Papillion ırkı köpekler çok az tüy döken bir yapıya sahiptir. Son derece temiz bir ırk olmanın yanı sıra apartmanda yaşamaya elverişlidir. Fakat evde uzun süre yalnız kalmamaları gerekir. Bu durumda ciddi anlamda strese girebileceklerini söylemek doğru olacaktır.

Yorkshire Terrier

Bu köpek ırkı günümüzde çokça sahiplenilmektedir. Oldukça uysal ve sadık olan Yorkshire Terrier köpek cinsinin neredeyse hiç tüy dökmediğini söylemek mümkündür.

Patili dostlarınızın tüy dökmesini en aza indirmek için de yapmanız gereken bazı şeyler vardır. İlk olarak mama seçimine dikkat etmelisiniz. Köpeklerin yaşına ve cinsine göre mama seçmeli ve en önemlisi de haftalık temizlik ihtiyaçlarını gidermelisiniz. Yeteri kadar temiz bir ortamda yaşamayan ve düzenli bakımı yapılmayan köpeklerde hem tüy dökümü hem de hastalıklar bir süre sonra kendini gösterecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ