Köpeklere Dair Her Şey
Yavru Köpeğim Yatağında Yatmıyor
Yazar: - 16 Kasım 2021
878
0

Yavru köpeğim yatağında yatmıyor konusu hayvan severler tarafından merak ediliyor. Yavru köpeklerde daha sık karşılaşılan bu durum özellikle yeni bir yere alışma sürecinde daha çok kendini fark ettirir. Köpekte gözlemlenen bu davranış değişikliği psikolojik olarak arka planda farklı sebeplerden dolayı da kendini gösteriyor olabilir.

Köpek Neden Yatağında Uyumak İstemez?

Yavru köpeğim yatağında yatmıyor konusu daha çok akla köpeğin alışkanlık gösterdiği bir durumun varlığını ortaya koyar. Yavruluk döneminden beri özellikle herhangi bir sınır çizilmeden belirli bir yatağa ve yere alıştırılmayan bir köpek belirli bir gelişim aşamasına geldiğinde içgüdüsel olarak uymak için belirli bir mekan aranmayacaktır. Bu süreçte köpeğe sunulan yatak oldukça konforlu olabilir. Bunun için önemli olan bu yumuşaklık ve konfor değildir. 

Köpekler kendilerini güvende hissettikleri yerde uyumak isterler. Özellikle yavru köpeklerle beraber aynı yatakta uygun olduğunda kendilerini daha güvende hissettikleri için artık farklı bir yerde uyumak onlara çok zor gelecektir.

Yavru köpeğim yatağında yatmıyor konusu ev içerisindeki disiplinlerde ilgili bir durumdur. Evde bulunan aile üyeleri tek bir tavır sergilemiyor ve herkeste farklı açıdan bu konuya yaklaşıyorsa köpeğin tek bir noktada uyuma faaliyetini göstermesi de zorlaşacaktır. Bir yönüyle aile içerisinde fikir birliği sağlanmalıdır. Köpeğin ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve o sıcaklığı bulabilecek bir yatak temin edilmelidir. Yatak için ev içerisinde belirli bir alan belirlenmelidir. Bu alan köpeğin rahatlıkla erişebildiği bir bölgede bulunmalıdır. Kendi alanının artık burası olduğu belirli komutlarla fark ettirilebilir. Süreç farklı ödül mamaları ile da desteklenebilir. Köpekler duygusal canlılardır. Alışma aşamasındayken üzülüp ağlayabilirler. Ancak birkaç gün sabredebilirse istenen başarı elde edilebilecektir.

Yavru Köpek Yatağına Nasıl Alıştırılır?

Köpeği kendi yatağına alıştırabilmek ve uyumasını sağlayabilmek için yapılabilecek bazı eylemler bulunur. Bunların başında köpeğe kendisini güvende ve huzurlu hissedeceği bir alan sunabilmektir. Daha çok sessizliğin olduğu o ortamda bulunabileceği ve kendini güvende hissedebileceği bir bölge ayarlanmalıdır. Yavru köpekler daha çok sahipleriyle uyumaya alıştıkları için alıştırılma sürecinde muhakkak ki eskiden sürekli olarak uyudukları mekana yakın bir alanda bölge oluşturulmaya çalışılmalıdır. Zamanla bu alışkanlık gerçekleştikçe farklı bir odaya geçiş yapılabilir.

Köpek için hazırlanmış yeni yatak alanı eskiden bulunduğu bölgedeki sıcaklığı karşılamıyor olabilir. Doğru sıcaklığın sunulmadığı alanlarda köpek uyumak istemeyecektir. Elverişli bir ortam oluşturulduğu takdirde tekrar yeni yerine alıştırılmaya çalışılmalıdır. 

Yattığı yatak onu huzursuz ediyor olabili. Böyle bir durumda konforu sağlayabilmekte önemlidir. Derisine zarar veren, kaşınmasına sebep olan veya kaygan yapıdaki bir zemin onu huzursuz edebilecektir.

Yavru köpeğim yatağında yatmıyor konusu farklı açılardan ele alındı. Süreç içerisinde doğru tespit yapıldığında çözüm aşaması daha kolay bir şekilde gerçekleşecektir. Her ne kadar tüm yollar denendiği halde yine de bu davranışa alıştırılamamışsa arka planda fiziksel şartlardan daha çok ruhsal problemlerin olabileceği bilinmelidir. Bu yönüyle destek alabilmek bir veteriner hekim ile konuyu daha detaylı konuşmak fayda sağlayacaktır.  

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ