Köpeklere Dair Her Şey
Yavru Köpeğiniz İçin Önemli Eğitimler
Yazar: - 26 Aralık 2020
1.098
0

Yeni yavru köpek sahiplenen birisinin en kısa sürede temel birkaç eğitimi vermesi ve köpeğin küçükken bazı davranışları öğrenmesini sağlaması gerekmektedir. Köpekler her yaşta bazı davranışları öğreniyor olsalar da özellikle yavruyken ilk birkaç ay içerisinde öğrenme hem çok daha hızlı hem de çok daha kolay olmaktadır. Bu nedenle olmazsa olmaz eğitimlerden olan tuvalet eğitimi ve temel itaat eğitimini vermek faydalı olacaktır.

Köpek bakımı konusunda herkes tecrübeli değildir ve ilk kez bir köpek sahibi olmuş olabilirsiniz. Bu durumda uzman köpek eğitimcilerinden yardım alabilirsiniz. Fakat uzman köpek eğitimcilerine daha ileri düzeydeki eğitimler için gidilmesini önermekteyiz. Tuvalet eğitimi gibi temel bazı eğitimleri tüm köpek sahipleri verebilir. Önemli olan konu doğru taktikleri kullanmak ve köpeğe mümkün olduğunca küçük yaşta bu eğitimleri vermek olacaktır.

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi

En önemli eğitim olduğunu söyleyebiliriz. Evde beslenen köpeklerin bu eğitimi küçük yaşta ve hızlı bir şekilde alması gerekmektedir. Bildiğiniz gibi köpekleri tuvalet ihtiyacı için gün içerinde birkaç kez dışarı çıkartmak gerekmektedir. Tabi ki bunu sizin öğretmeniz gerekiyor. Yavru bir köpekte sürekli olarak gözetim ve onu takip etmek bu eğitimin ilk ve en önemli aşamasıdır.

Köpekler tuvaletlerini yapacakları zaman etrafı koklamaya başlar ve uygun yer ararlar. Bu köpeğin tuvaletinin geldiğinin açık bir göstergesidir. Köpeğiniz bu davranışa başladığı anda hemen onu alarak dışarı çıkarabilir ve dışarıya tuvaletini yapmasını sağlayabilirsiniz. Yavru köpeğiniz tuvaletini bu şekilde dışarı yaptığında mutlaka ödüllendirmeniz gerekiyor. Bu şekilde öğrenme çok daha hızlı ve kolay oluyor. Bu esnada kesinlikle kaba davranmak ve ceza vermek uygun değildir. Bu köpeğinizin daha sert tepki vermesine ve eğitimi kabul etmemesine neden olur.

Isırmaya Tepki Verme

Yavru köpekler oyun amacı ile veya dişleri kaşındığı için çeşitli eşyaları, sizi veya diğer insanları ısırabilir. Bu onlar için bir oyundur ve yavruluk aşamasında size zarar vermeyebilir. Fakat köpeğiniz bunu bir huy edindiğinde ileri yaşlarda da bunu yapmaya çalışacak ve bu süreçte zarar vermeye de başlayacaktır. Sonuç olarak bu davranışın uygun olmayan bir davranış olduğunu köpeğinize yavruyken öğretmeniz gerekiyor.

Bu eğitim kolay eğitimlerden birisidir. Yapmanız gereken yavru köpeğiniz sizi veya sizin istemediğiniz bir yeri ısırdığında hafif bir ses tonu ile mutsuzluğunuzu ifade etmektir. Tek kelimelik bir ünlem şeklinde bunu yapabilirsiniz. Yani yavru köpeğiniz sizi ısırdığında “ah” gibi sesler çıkarın ve kısa bir mesafe ondan uzaklaşın. Bu durumu her seferinde tekrar ettiğinizde bir süre sonra yaptığı davranışın doğru olmadığını köpeğiniz anlayacaktır.

Temel Kelimeler (Gel, Yat vb.)

Eğer bir köpek sahibiyseniz köpeğinizin en azından basit birkaç kelimeyi öğrenmesini isteyebilirsiniz. Bunlar arasında en çok rağbet gören kelimler ise; gel, git, yat gibi kelimelerdir. Öğreteceğiniz kelime ne olursa olsun, öğrenme mantığı aynıdır. Sadece süreç biraz daha kısa ya da uzun sürebilir.

Yapmanız gereken ilk iş bu kelimeyi bir ödüllendirme ile ilişkilendirmektir. Yani yavru köpeğinize gel dediğinizde ilk zamanlarda farklı şeyler yapabilir. Fakat sizin de desteğiniz ile beraber doğru hareketi yaptığında onu ödüllendirdiğinizde birkaç denemeden sonra her zaman doğru hareketi yapacaktır. Bu süreçte ödüllendirmeyi kesmeyin, ara sıra ödüllendirmeye devam edin. Ödül denildiğinde her zaman ödül maması ya da bisküvilerini anlamamak gerekir. Ona vereceğiniz sevgide bir ödüldür.

Yavru bir köpek aldığınızda ilk etapta bunları öğretmeniz sizin avantajınıza olacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ