Köpeklere Dair Her Şey
Yavru Köpekler Nasıl Yıkanır?
Yazar: - 23 Kasım 2020
870
0

Yavru köpeklerin bakımı her zaman merak edilen konular arasındadır. Özellikle de köpek sahiplenmiş olan hayvanseverler yavru köpek nasıl yıkanır veya yavru köpek ne zaman yıkanır gibi soruların yanıtlarını aramaya devam eder. Bakımlarının yanı sıra yıkama sırasında hangi durumlara dikkat edilmesi gerektiğini şimdi sizlerle paylaşıyoruz. Köpekler aslında doğal ortamlarında temizlenmeye ihtiyaç duymayabilir. Çünkü suyla temas ettiklerinde tüy ve deri dokuları zarar görmektedir. Ayrıca köpeklerde ter bezi bulunmadığı için sudan uzak durmaya meyillidirler. Fakat yavru köpek sahiplenenler sağlık ve hijyen gibi konulara özen göstermelidir. İlk olarak yavru köpeğini yıkamak isteyenler 4-6 hafta arayla yıkama işlemlerini gerçekleştirebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yavru Köpekler Nasıl Yıkanır?

Yavru köpek nasıl yıkanır sorusunun en önemli yanıtı öncelikle hassas, dikkatli ve özenli olmaktır. Aşağıda paylaştığımız maddelere dikkat ederek sağlıklı bir yıkama sürecini tamamlayabilirsiniz.

 • Su sıcaklığı her zaman önemlidir. Ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır.
 • Köpeğinize uygun şampuanı kullanırken avucunuza bir miktar almalı ve elinizle köpeğin vücuduna hafifçe yaymalısınız.
 • Yıkama suyunun kulak ve gözlere kaçmamasına dikkat etmelisiniz. Köpeğinizi rahatlatmak adına aynı anda masaj yapmanız önerilir.
 • Köpeğin vücudunu temizlerken ideal sertlikteki bir fırçadan yararlanmalısınız.
 • Şampuanın köpeğin kulak ve gözlerine kaçmasını engelleyerek tüm vücudunu köpürtmeli ve ılık suyla temizliği tamamlamalısınız.
 • En son aşamada köpürttüğünüz şampuanı baş kısmına yaydıktan hemen sonra durulamanız gerekiyor. Yavru köpekler suyu pek sevmediği için kaçmaya çalışacaktır. Bu nedenle yıkama işlemlerinin hızlıca tamamlanması her zaman önemlidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yavru Köpek Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavru köpeklerin her zaman sıcaklık ve şefkate ihtiyaç duyduğu unutulmamalıdır. Çünkü annelerinden yeni ayrılan bu minik dostlar özellikle de yıkanmaktan hoşlanmayabilir. Yavru köpek nasıl yıkanır sorusuna ek olarak bazı aşamalara dikkat etmeniz gerektiğini de unutmayın. Her zaman yıkama sırasında dikkatli olmanız gerekirken aşağıdaki durumları göz ardı etmemenizi öneriyoruz.

 • Yavru köpeği yıkama sırasında tercih edeceğiniz şampuanın ‘yavru köpek şampuanı’ olması şarttır. Bu şampuanlar özel olarak üretilir ve satın alırken dikkatli davranılmalıdır.
 • Köpeğin cinsi ve yaşına bakılarak yıkamadan önce tüylerini taramanız önemlidir. Bu işlem köpeği rahatlatacak ve yıkama sırasında uysal davranmasını sağlayacaktır.
 • Yine yıkama sırasında yavru köpeklerin korkabileceğini unutmayın. Bu durum travmalara da neden olabilir. Haliyle köpeği temizlerken sevgiyle yaklaşmalı ve konuşmalısınız.
 • Minik dostlarınızın kulak içi temizliği de önemlidir. Daha önce bu konuda bir deneyim yaşamadıysanız veterinere götürmeniz mantıklı olacaktır.
 • Yıkama sonrasında köpeği havluya sarabilirsiniz. Ancak kurutma makinesi kullanmak hem bağışıklık sistemine hem de tüylerine zarar verebilir.

Son derece hassas bir yapıda olan yavru köpeklerin yıkama ve kurulama işlemlerinden sonraki ilk 1 saatte sıcak olduklarından emin olmanız gerekir. Ayrıca banyo seansını başarıyla tamamlamak adına tüm işlemlerin ardından onu sevdiği bir oyuncak ya da yemek ile ödüllendirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ