Köpeklere Dair Her Şey
Yavru Köpekler Neden Kaşınır, Tedavisi Var mı?
Yazar: - 16 Nisan 2021
456
0

Yavru köpeklerde kaşınma durumu sıkça görülebilir. Genelde pire ve bit gibi faktörlerden etkilenen yavru köpekler farklı nedenlerden dolayı da sık sık kaşınabilirler. Aslında bu durum köpeklerin ırkına, yaşına ya da cinsiyetine bağlı olarak gelişmez. Yani sadece yaşlılık döneminde değil, yavruluk döneminde de birçok duruma bağlı olarak kaşınma görülebilir. Peki, yavru köpekler neden kaşınır, tedavisi var mı? İşte bu sorunun yanıtları.

Yavru Köpeklerde Kaşınma Neden Olur?

Bu sorunun ilk yanıtı pire ve bit gibi dış parazitlerdir. Köpeklerin kaşınmasına neden olan pireler, boyun ve kuyruk diplerinde yaşar. Ölü pireler ise köpeklerin tüylerinde kir şeklinde görülebilir. Fakat klinik bir araştırma yapıldığında kirler ve pireler kolaylıkla ayırt edilebilir. Bu süreçte veteriner hekimin önereceği solüsyon ve özel damlaları kullanarak köpeklerinizde bit ve pire oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Alerji: Alerji de köpeklerin kaşınmasına neden olan önemli bir faktördür. Köpekler farklı maddelere ya da ortamlara karşı alerji geliştirebilir. Parfümler, temizlik malzemesi, polen ya da bazı besin maddeleri alerjiye neden olmaktadır. Yapılan araştırmalarda beyaz renkli köpek ırklarının alerjiye daha yatkın olduğu gözlemlenmiştir.

Kuru Cilt: Yavru köpeklerde kuru cilt, kaşınma nedenleri arasındadır. Çünkü cildi kuruyan bir yavru köpek, çevresel faktörlere karşı korunmasız hale gelebilir.

Egzama: Yine yavru köpeklerde kaşınmaya neden olan egzama hastalığı, deri üzerinde küçük iltihaplı kabarcıklar şeklinde görülür. Ayrıca döküntüler de meydana gelebilir.

Kulak Akarları: Köpeklerin kulaklarında yaşayan küçük böceklere, akar adı verilir. Ciddi kaşınmalara neden olan kulak akarlarının teşhisi için veteriner kontrolü şarttır. Ayrıca kulağı kaşınan köpeklerde bakteri enfeksiyonları da görülebilir.

Uyuz: Uyuz hastalığı son derece ciddi bir problemdir. Vücutta meydana gelen ilk belirti, kaşıntıdır. Öldürücü olmasa da mutlaka tedavi gerektirir.

Hastalıklar: Yavru köpeklerde kaşınma nedenleri arasında karaciğer hastalıkları ile bazı endokrin sistem hastalıkları da sıralanabilir.

Köpeğinizin sık sık kaşındığını gözlemlerseniz vakti kaybetmeden veterinere götürmenizde yarar var. Çünkü her kaşıntı, yukarıda sıralanan durumlardan dolayı yaşanmayabilir. Altında yatan nedeni bulmak ve hastalığı teşhis edebilmek adına veterinerden destek alarak hızlıca tedavi sürecine geçiş yapmanız önerilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ