Köpeklere Dair Her Şey
Yavru Köpeklerde Isırmayı Önleme
Yazar: - 09 Mayıs 2022
510
0

Yavru köpeklerde ısırmayı önleme oldukça önemli ve üzerinde durulması gereken bir konudur. Isırma önlenmediği takdirde yetişkinlik dönemlerinde oldukça büyük sorunlar gözlemlenir. Yavru köpekler büyümeye başladıkça aynı orantıda dişleri de büyür. Diş çıkarma süreci insanlarda olduğu gibi köpeklerde de acı veren bir süreçtir. Bu acı ise anca dişleri kaşıyarak geçmektedir. Bu sebeple köpekler buldukları her nesneyi kemirmeye başlar. Yavru köpeklerin ısırması hiçbir şekilde karşı tarafa zarar vermez. Fakat bunun alışkanlık haline gelmesi ilerisi için sorun olur. 

Köpeği Elle Beslemek

Yavru köpekler ısırmayı öğrendikçe aslında sahip oldukları gücü de keşfetmeye başlar. Köpekler çene gücünün ısırma gücüyle orantılı olduğunu yine bu dönemde öğrenmeye başlar. Bu nedenle aslında yavru köpeklerde görülen ısırma davranışı oldukça normal bir davranıştır. Fakat ileride sorun olmaması için yapılması gereken yavru köpeği elle beslemektedir. Bu yavru köpeklerde ısırmayı önlemek için en çok uygulanana yöntemlerden biridir. Köpek sahibine ya da kendine yemek uzatan birine zarar vermemek için yemeği daha yavaş ve nazik bir şekilde almaya çalışır. Böylece ısırma davranışı daha da azalacaktır. Köpekler elle verilen besinlerin bir daha verilebilmesi için de ısırma davranışını engellemeye çalışır. Örneğin köpeğin en sevdiği ödül maması elle verildiğinde eğer eli ısırmazsa biraz daha mama verilebilir. Bu da köpeği ısırmama konusunda eğiten bir durumdur.

Sosyalleşme

Yavru köpeklerde ısırmayı önleme yöntemleri arasında en çok işe yarayan uygulamalardan biri sosyalleşmenin sağlanmasıdır. Sosyalleşmek köpeklerde ısırma davranışının oldukça önüne geçer. Köpekler dışarıda daha rahat bir şekilde koşup oynadığı zaman ısırma davranışını olduğundan daha az gösterdiği deneyimlenmiş bir durumdur. Bu nedenle özellikle köpeğin tuvalet eğitimi uygulanırken dışarıdaki diğer canlılarla sosyalleşmesine izin verilmelidir. Büyük köpekler bu anlamda çok daha rahattır. 

Çünkü büyük köpeklerin tuvalet ihtiyaçları için mecburen dışarı çıkartılması gerekir. Fakat küçük köpekler evde de tuvalet ihtiyaçlarını karşıladığı için dışarıdaki herhangi bir canlıyla sosyalleşemez. Bu durum ise küçük köpeklerin daha da hırçınlaştığını gösterir. Yavruluk döneminde yeterince sosyalleşmemiş olan köpekler yetişkinlik döneminde yabancı bir canlı gördüğü zaman hırçınlaşıp ona saldırmak ister. Bunun büyük çoğunluğunu ise karşı tarafı ısırarak gösterir. Bu sebeple köpeğin dışarı çıkarılıp özellikle köpek parklarında oyun oynaması önemlidir. Böylece diğer canlılarla sosyalleşecek ve onlara karşı daha nazik olabilmek için ısırma davranışını azaltacaktır.

Oyuncak Almak

Yavru köpeklerde ısırmayı önleme amacıyla oyuncak alınmalıdır. Köpekler oyuncaklarla vakit geçirmeyi oldukça sever. Hatta neredeyse her köpeğin asla yanından ayırmadığı bir oyuncağı bulunur. Bu nedenle özellikle ısırmaya yönelik bir oyunca almak köpeğin evde bulunan farklı nesneleri oyuncak haline getirmesini önler. Yani köpeğe oyuncak alınmazsa ve köpek ev içerisinde enerjisini atacak herhangi bir şey bulamazsa bu durumda evdeki terlik ya da kumanda gibi nesneleri ısırmaya başlayacaktır. Özellikle dişlerini çıkarma döneminde olan bir köpeğe mutlaka ısırmada kolaylık yaşayacağı bir oyuncak alınmalıdır. Köpekler bu oyuncak sayesinde dişlerini daha kolay kaşır. Böylece diş kaşıma için gösterdiği ısırma davranışı hem evdeki diğer eşyaları hem de sahibinin elini ısırmayacaktır. Diş kaşımaya özel olarak üretilmiş olan oyuncaklar da alınabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ