Köpeklere Dair Her Şey
Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalı?
Yazar: - 25 Ağustos 2021
544
0

Yavru köpek sahiplenmek isteyenlerin en çok araştırdığı konulardan biri olan tuvalet eğitimi hakkında bu yazımızda pek çok detaya yer veriyor olacağız. Öncelikle günlük bir rutin şeklinde verilmesi gereken tuvalet eğitiminde dikkat etmeniz gereken bazı bilgiler de bulunmaktadır. Yavru köpekler aslında kişilik özelliklerine göre 1-2 gün içinde bu eğitimi başarıyla tamamlayabilir. Ancak bazı köpeklerde bu süre 1 aya kadar çıkabilir. Sabırlı davranarak aslında yavru köpeklerde tuvalet eğitimini başarıyla tamamlayabilirsiniz.

Yavru Köpeklerde Günlük Tuvalet Eğitimi

Her sabah uyanır uyanmaz bir rutin haline getirmeniz gereken tuvalet eğitimini günde 2-3 defa tekrarlamanız gerekir. Ayrıca yavru köpeğinizi tuvalete götürürken ona bazı komutlar vermenizde yarar var. Bu komutlar ‘haydi tuvalet zamanı’, ‘şimdi tuvalete gitmemiz gerek’ şeklinde olabilir. Ancak bu süreçte yavru patililerin çok küçük bir mesaneye sahip olduğu da unutmamakta yarar var. Yani yavru köpeklerin tuvaletlerini tutmak zorunda olmadığı bilinmelidir. Elbette yaşları ilerledikçe tuvalet ihtiyaçlarını tutabilecek olan bu şirin dostlarımızın yavruyken ihtiyaçlarını anında karşılayabileceği her zaman bilinmelidir.

Her mama tüketimi sonrasında kısa bir süre bekledikten sonra ona eşlik edebilir ve tuvalete götürebilirsiniz. Buna ek olarak yavru köpeklerin uyanır uyanmaz tuvalete görtürülmesi gerekir. Mesane kontrolü son derece zayıf olan ve neredeyse 2-3 saatte bir idrara çıkması gereken yavru köpeklerin, tuvalet alışkanlığı kazanmasından sonra bu ihtiyaçlarını kendi başına karşılayacağını unutmayın. Ayrıca patili dostunuz gün içinde çok aktif hareket ediyorsa belirli aralıklarda idrara çıkarmanız gerekiyor. Oyun oynarken de idrarı gelebilen yavru köpeklerin vakit kaybetmeden bahçeye çıkarılması yeterli olacaktır. Bu konuda sorunsuz bir süreç geçirmek için yavru köpeğinizin mama ve tuvalet saatlerini not ederek aksiyon alabilirsiniz.

Yavru köpeğiniz tuvalet ihtiyacını karşıladıktan sonra ona mutlaka ödül maması vermelisiniz. Bu sayede tuvaleti her geldiğinde dışarıya çıkmak zorunda olduğunu anlayan köpeğiniz başarılı bir eğitim sürecinden geçmiş olacaktır. Ancak gün içinde istemeden de olsa yaşam alanına idrarını bırakabilecek olan köpeğinizi hiçbir şekilde cezalandırmamanız gerekir. Bu gibi durumlarda tuvalet ihtiyacını gerçekleştirdiği alanı temizlemeniz yeterlidir.

Tuvalet Eğitiminde En Çok Yapılan Hatalar

Yavru köpeğin tuvalet eğitiminde yapılan bazı hatalar vardır. Bunlar;

  • Yavru köpeği cezalandırma
  • Aşırı besleme
  • Uygunsuz diyet uygulamaları
  • Farklı yiyecekler vermek
  • Tuzlu yiyecekler vermek
  • Yanlış zamanda beslemek şeklindedir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ