Köpeklere Dair Her Şey
Yavru Köpeklere Vitamin Takviyesi Verilmeli mi?
Yazar: - 27 Ocak 2022
460
0

Yavru köpeklere vitamin takviyesi verilmeli mi konusu özellikle evinde ilk defa bir yavru köpek besleyecek hayvan severlerin hakim olması gereken bir konudur. Yavruluk dönemi her canlı için en hassas dönemdir. Büyüme gelişmesinin diğer köpeklerden geri kalmaması ve yetişkinlik dönemini sağlıklı bir şekilde geçirebilmesi için çok önemlidir.

Köpeklerin Vitamin İhtiyacı

Yavru köpeklere vitamin takviyesi verilmeli mi sorusu aslında köpekten köpeğe değişecek bir konudur. Köpeğin cinsi, doğum şartları, sağlığı, yaşadığı ortam, beslenmesi gibi pek çok faktör köpeğe vitamin verilip verilmemesini anlamak için rol oynar. Bunun en iyi anlaşılması için aşılarını ve bakımını yapan veteriner hekime başvurmaktır. Vitaminler köpeklerin metabolizması için oldukça rol oynar. Vitaminlerin köpek metabolizması üzerindeki görevleri şu şekildedir;

  • A vitamini yavru köpeklerin gözlerinde bulunan retinanın normal işleyişini gerçekleştirebilmek için gereklidir. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin işleyişinden, fetal gelişimden ve büyümeden sorumlu olan bir vitamindir. 
  • B vitaminleri yavru köpeklerin metabolizması için oldukça önemlidir. B vitamini içerisinde yer alan B 1 vitamini nöronal iletimin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu da metabolizma için gerekli olan enerjinin sağlanmasını destekler, sinir sistemini dengeler. Aynı zamanda B vitaminleri içerisinde yer alan B 2, B 3 ve B 12 vitaminleri vücuttaki enzimatik hareketleri kolaylaştırır. B 6 vitamini ise kırmızı kan hücrelerinin işleyişinden ve sinir sisteminden sorumlu olan bir vitamindir. Aynı zamanda hücre büyümesinde, bağışıklık sisteminde ve hormonal düzenlemelerinde önemli bir katkısı vardır. 
  • C vitamini çok güçlü bir antioksidan olduğu için vücutta gezen zararlı olan serbest radikalleri ortadan kaldırır. Vücutta ulaşabilecek iltihabın vücuttan atılmasına yardımcı olur. Böylece yavru köpeklerin hastalanmasının önüne geçer. Aynı zamanda yaşlanmayı da azaltır. 
  • D vitamini kemikler için gerekli olan kalsiyum ve fosfor gibi minerallerin metabolizmasında rol oynar ve kemik dengesini destekler. 
  • E vitamini yağ metabolizması ve hücre işleyişi için gereklidir. Bununla birlikte vücudu oksidatif hasara karşı korumaktadır. 
  • K vitamini kanın pıhtılaşma dengesini sağlar. Bu da yavru köpeklerin büyüme döneminde dolaşım sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur.

Köpeklerin Beslenmesi

Yavru köpeklere vitamin takviyesi verilmeli mi diye bakıldığında aslında ilk olarak beslenme şeklini incelemek gerekir. Köpeğin yediği mamalar içerisinde onun ihtiyaç duyabileceği her türlü vitamin ve mineral varsa aslında ekstra vitamin almasına da gerek yoktur. Fakat bazı yavru köpekler mamalara hemen alışamayabilir. Bu da anne sütünden bir anda kesilmesi, yeni yaşayacağı ortama alışması süreci, yeni sahiplerine alışması gibi pek çok faktör sebebiyle olabilir. Mamaların tadını sevmeyen ya da mamalarını yemeyi reddeden köpekler için de vitamin takviyesi verilebilmektedir. Bu şekilde köpeklerin daha doğru bir şekilde büyüme gelişmeleri gerçekleşir. Aynı zamanda köpeklerin metabolizmasında bulunan her türlü sistemin en doğru şekilde gelişebilmesi için vitaminler oldukça büyük rol oynar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ