Köpeklere Dair Her Şey
Yeni Doğan Köpeklere Hangi Aşılar Yaptırılmalı?
Yazar: - 20 Kasım 2021
453
0

Yeni doğan köpeklere hangi aşılar yaptırılmalı konusu köpek sahiplerinin köpeklerinin sağlığını korumaları için önemli bir konudur. Köpekler her ne kadar bağışıklıkları kuvvetli varlıklar olarak düşünülürse de belirli aralıklarla olmaları gereken aşılar bulunur. Özellikle yeni doğan köpekler de ilk 1 yıllık süreç içerisinde özel bir aşı takvimi oluşturularak ileriye dönük olarak vücudu daha sağlıklı hale getirilebilir.

Yeni Doğan Köpek Aşıları Nelerdir?

Yeni doğan köpeklere hangi aşılar yaptırılmalı konusu merak edilmekle beraber bu konuda neler yapılabileceği üzerine de araştırmalar yapılmaktadır. Köpeklerin gelişme süreci evresi ve yetişkinlik döneminde dışarıdan gelebilecek hastalıklara enfeksiyonlara ve bakteri oluşumuna daha dayanıklı hale gelebilmeleri için ilk doğdukları andan itibaren belirli aşıları yaptırması gerekir. Bu aşılar farklı isimlerle anılmakta ve farklı zaman dilimlerinde yaptırılmaktadır. Yeni doğan köpeklerin ihtiyacı olan aşılar şunlardır:

  • Bordetella Bronchiseptica: Bulaşıcı bakteri hastalıklarına karşı vücut savunmasına güçlendirir.
  • Kuduz:  Köpekler için kuduz aşısı büyük önem taşır. Merkezi sinir sistemini çökertir ve felce neden olabilir. Bu nedenle yasalarla zorunlu olarak yaptırılması zorunlaştırılmıştır.
  • Parvovirüs: Bulaşıcı bir hastalıktır. Bu aşı ile önlenebilir.
  • Distemperi: Solunum yolu ile ilgili oluşabilecek bazı bulaşıcı hastalıkların önlenebilmesinde, üst solunum yolları; göz ve burun akıntısı ve felç gibi riskli durumların önlenebilmesine destek olacaktır.
  • Leptospirosis: Dış çevreden gelebilecek tüm hastalıklara karşı vücudun savunma geliştirmesini sağlar.
  • Kalp kurdu (Dirofilariyaz): Kalp bölgesinde üreyebilen solucanlardır. Bu zamanla vücudun tüm alanlarına ciğer ve böbreklere yayılabilir ve organların çalışma düzenini sekteye uğratabilir. Bu aşı ile bu süreç önlenir.
  • Koronavirüs: Mide sorunlarının giderilmesinde ve ileride oluşabilecek iştah kayıplarının önlenebilmesinde önemli bir aşıdır.
  • Hepatit: Bulaşıcı bir hastalıktır. Böbrek ve ciğer alanlarında viral enfeksiyonlara neden olabilir. Farklı semptomlarla kendini gösterir. Mide ve diğer bölgelerinde ağrılara neden olabilir. Bu aşı ile bu süreç önlenir.
  • Lyme Hastalığı: Bit, kene gibi bulaşıcı hastalıkların vücuda sebep olduğu zararların önüne geçilebilmesinde fayda sağlayacaktır.

Yenidoğan köpeklere hangi aşılar yaptırılmalı yavru köpekler özellikle dışarıdaki virüs ve bakterileri açık bir pozisyonda bulunur. Yeni doğum sürecinde bağışıklıkları oldukça düşüktür. Bu da viral enfeksiyon durumunun yaşanmasına neden olabilecek ortam hazırlar. Bu konuda rahatlıkla söylenebilir ki düzenli olarak aşılarını yaptırmak oluşabilecek hayati tehlikelerin önüne geçecektir. Köpeklere uygulanan karma aşı 21 gün aralıklarla 2 doz şeklinde uygulanır. Yapılan diğer aşıların isteğe bağlı olarak yapılması mümkündür. Yeni doğan köpeklerde ilk aşılama süreci 6.hafta başlamaktadır. Bu 8.haftayı da bulabilir. Uygulanan ilk aşı karma aşıdır  ve buna parvo distemper adıda verilmektedir. Yenidoğan köpekleri uygulanacak kuduz aşısı köpek 1 yaşına gelmeden önce muhakkak ki uygulanmış olmalıdır.

Yeni Doğan Köpeklere Aşı Yaptırmanın Önemi

Yeni doğan köpekler oldukça hassas ve dışarıdaki virüslere karşı açık bir vücut bünyesine sahiptirler. Bu anlamda onları hayata hazırlayabilmek ancak düzenli olarak aşıların uygulanması ile mümkündür. Tabii ki bu süreçte her köpek aynı vücut direncine sahip değildir. Yenidoğan köpeklerin aşı takvimi uygulanmadan önce muayene edilir ve bu muayene sonucunda hangi aşıların yapılmaya uygun olduğu veteriner tarafından tespit edilir. Köpeklerin vücut sağlığı için önemli olan bu aşılar ilk yapıldığında köpeğin aşırı ateşlenmesine neden olabilir. 

Bu fizyolojik olarak doğal bir tepki olarak görülür. Ancak bir yan etki durumunun da söz konusu olabileceği için bu süreç uzun saatler devam ediyorsa bir veteriner ile görüşmek yerinde olacaktır. Yapılan her bir köpek aşısı aşı karnesi adı verilen bir deftere kaydettirilir ve ardından veteriner tarafından onaylatılır. 

Yeni doğan köpeklere hangi aşılar yaptırılmalı konusu farklı açılardan ele alınmaya çalışıldı. Bu süreçte daha sağlıklı ve bağışıklığı kuvvetli bir şekilde köpekleri hayatı hazırlayabilmek için düzenli olarak aşılarının yaptırılması gerektiğini fark edildi. Aşılama sürecinde köpekleri farklı hayvanlarla ve dış çevre ile buluşturmamak herhangi bir şekilde sürecin ilerleyişini durdurması için önemli olacaktır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ