Köpeklere Dair Her Şey
Yorkshire Terrier Köpek Irkı ve Genel Özellikleri
Yazar: - 16 Ekim 2021
357
0

Yorkshire Terrier köpek ırkının geçmişi 1800’lü yıllara dayanmaktadır. Kısa bir köpek türü olmakla beraber eski dönemlerde tilki ve porsukların avlanması için Kuzey İngiltereli işçiler tarafından kullanılmıştır. Hakkında bir kayıt olmadığı için ırkın gelişimiyle ilgili net bir bilgi de bulunmamaktadır. Uzun tüylü bölgesel köpeklerle çiftleştirildiği düşünülen Yorkshire Terrier cinsi köpeğin seçici bir üretimle günümüzdeki boyutlara ulaştığı düşünülmektedir. Günümüzdeki şekliyle ilk Yorkshire Terrier ırkı köpek, 1870 yılında düzenlenen köpek yarışmalarında görülmüştür. Şimdi Yorkshire Terrier köpek ırkı ve özellikleri hakkında daha fazla detayı incelemeye başlayalım.

Yorkshire Terrier Köpek Irkının Karakteri Nasıldır?

Aslında karakteristik özellikleri boyut ve yapısı ile tamamen farklıdır. Zeki, enerjik ve cesur olmakla beraber aynı zamanda saldırgan bir köpek ırkı olan Yorkshire Terrier, eğitim konusunda da sorun yaşamamaktadır. Yine de inatçı bir yapıda olduğu bilinir. Kızdırıldığı zaman ciddi anlamda saldırganlaşan bu ırkın ısırma eğiliminde olduğu unutulmamalıdır. Son olarak tuvalet eğitiminde sıkıntı çıkarabilen Yorkshire Terrier’lar, havlama sürecinde de çevresindekileri rahatsız edebilir.

Yorkshire Terrier Fiziksel Özellikleri

Tüyleri ten renginde olan bu cinsin yavruları ise renkli doğmaktadır. Orta uzunluktaki burun yapısının yanı sıra düz bir kafaya sahip olan bu köpeklerin burnu siyahtır. Dişleri ise düzenlidir. Mutlu bir göz ifadesi takınan Yorkshire Terrier’ların kulakları yarı dik ya da dik konumdadır. Kuyruğu incelendiğinde ise sırt bölgesinde taşınır ve yarı kesiktir. 

Yorkshire Terrier Ağırlığı, Boyu ve Yaşam Süresi

Yorkshire Terrier ırkı ortalama 15 yıla kadar yaşayabilir. 3-4 kg ağırlığında olan bu köpeklerin yükseliği ise 14-18 cm arasındadır. Tüy yapısı sebebiyle bakımı zor olsa da tüy dökmede sorun çıkarmadığı bilinir. Ancak düzenli olarak tüylerinin taranması çok önemlidir. Dişleri de aynı şekilde düzenli bir şekilde temizlenmelidir.

Ev ve apartmanda kolayca beslenebilen Yorkshire Terrier’ların sürekli egzersiz ihtiyacı bulunmamaktadır. Hava şartlarına karşı duyarlı olan bu köpeklerin soğuk ortamlarda vakit geçirmediği bilinmelidir. Oyun konusunda da sürekli hareket halinde olmakla beraber bu köpek için özel olarak üretilen köpek mamalarıyla beslenmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ